0tto: Nej det är väl så. Kimmo kommer ju aldrig släppa utan att ha nått alternativ att plocka in. Ja eller Jokinen framförall som förespråkar konkurrens och bredd.
0tto: Ingen förlust om han skulle gå till SAIK, han har stått still i Timrå i 2 säsonger. Kanske skulle va bra för båda parter om han söker sig till ett annat lag.
Sputnik1: "Känns ju konstigt om Skellefteå är på OJ så här utan att ha nått kött på benen. De borde fått indikationer från OJ själv att han vill röra på sig."
Dom ser väl hur lite speltid han får tänker jag, samt att han har utgående kontrakt. Det behöver ju inte vara svårare än så.
OlliOlla: Ja och jag har svårt att förstå att OJ får stå över till förmån till Eisenmenger mellanåt. Pääjärvi är väl väl en annan forward som inte rosat marknaden på det senaste precis.
Har så svårt att se logiken i att erbjuda ett 2 årskontrakt för att sedan direkt efter han kommit tillbaks från skadan/sjukdom, bli bänkad. (kommer inte ihåg andledningen till att han missade matcher)
Skurit sig med tränarna/Kimmo för att han inte får speltid? Känns ju konstigt om Skellefteå är på OJ så här utan att ha nått kött på benen. De borde fått indikationer från OJ själv att han vill röra på sig.
Kan gå med på det om Skellefteå skickar med nån annan lovande ung spelare som kompensation.. För vi kan verkligen inte skicka OJ utan att få in nån forward innan deadline.
Zoogin62: Det är lite synd att det aldrig riktigt vill släppa för grabben. Viljan att lyckas finns där. Han är väl kännd som en av dom som tränar hårdast på försäsongen och har bäst värden på diverse tester. Sen att han är från Njurunda gör ju att man bara önskar att han ska lyckas. Men nu har det gått flera säsonger och skulle han slå igenom på denna nivå borde det ha gjorts vid det här laget. Blir troligen antingen en roll i en 3e, 4e lina i SHL eller möjligtvis en 2a, 3e lina i HA, men han har ju även provat en sväng i HA utan att göra större avtryck... tyvärr
sargad: Nej vi kan faan inte klaga på jobbet OJ lägger ner men han måste börja förvalta sina chanser bättre om han ska spela på den här nivån. Av det jag har sett tycker jag ofta han kommer till riktiga klass A, avslutslägen men av dessa blir oftast intet. Han måste helt enkelt sluta ha Emil Berglund som idol.
Eugen Sandberg: Fler börjar förstå att landslagsuppehåll är en alldeles underbar sport med frånvaro av hockeymatcher. Eller frånvaro och frånvaro... nån form av "landslag" spelar nån slags av "turnering". Gamla hederliga Vikangarna, som vi hade på 70-80 talet hade ju lirat brallorna av de här "landslaget".
Zoogin62: Besvikelse? Det beror lite på förväntningar förstås. Jag hade förhoppning på lite mer poängutdelning helt klart. Jobbet han lägger ner har jag inte mycket att klaga på även om han i defensiv zon tycks försvinna lite väl mycket ibland.
Nånstans har han flera attribut att ta nästa steg. Högstanivån i skridskoåkning och intensitet håller mycket bra klass och är en bas för att kunna ta nästa steg där spelsinne, avslut och generell lägstanivå måste upp lite för att vara en självklar 1a eller 2a kedjespelare på SHL-nivå.
Han kan bli allt från en Wedin till en Hartman eller en Jakob Olofsson... Vi får se vad det tar vägen och i vilket lag.
Åh, så underbart det är med landslagsuppehåll. Att vakna upp utan att ha somnat besviken, att inte gå runt på dagarna utan behov att förbereda sig för att inte brusa upp under kvällen.
Aldrig har ett landslagsuppehåll kommit så lägligt för mig.
Nisse på Mon or: Han har fått en massa chanser att visa upp sig och det har tyvärr varit en besvikelse. Men att släppa honom nu är väl ändå inte så smart? Bättre att vänta tills säsongen är slut!
FrOllik: i såna fall måste Kapanen ha en frwd på ingång innan dead line. Finns det plats för Oliver J. på 2 kedjor 25/26? Tveksamt. Har han inte fått chanser att visa upp sig?
FrOllik: Det har redan lyfts upp härinne. Har dock svårt att se att Kapanen bara släpper honom mitt under säsongen. Vi behöver all bredd vi kan få om vi vill nått med den här säsongen.
Annars står vi snart där med en tunn forwardssida istället. Annars står vi snart där med Eisenmenger i en 3:e kedja..
”En som kan hamna i Skellefteå, faktiskt redan nu, är Timrås Oliver Johansson. Expressen har redan berättat att Johansson är erbjuden ett tvåårskontrakt med Timrå som gäller till 2027, och det har ännu inte skrivits på."
Peja: Tre Ören är numera en företeelse omöjlig att ta på allvar. Hallams egna lilla lekis där glada amatörer får lattja lite hockey. Så långt ifrån tanken att ett landslag ska innehålla ett lands främsta utövare inom idrotten att inte ens Hubbleteleskopet skulle kunna sikta det
sargad: Följdfrågan blir då ganska självklar: Varför bedriver svenska ishockeyförbundet en verksamhet på "elitnivå" (tar jag för givet?) när det ändå verkar vara helt fritt för våra elitklubbar att tacka nej, lite som man själva tycker det passar dom själva?
Jugge: Att inte EN spelare från det i stora delar överlägsna serieledarna är med i landslagstruppen är ju inte rimligt. Speciellt när t ex formsvaga(sämst i ligan senaste veckorna) Timrå har flera med och dessutom gödslar med reserver/backup. Min slutsats är att Brynäs IF/Brynässpelarna måste ha skickat tydliga signaler till Hallam. Första, andra, tredje prio i Gavlerinken är mission SM-guld.
Olli Nomadinen : ” Hahaha och serieledarna har inte en enda spelare med 😂”
Brynäs har tackat nej till Kalle Anka turneringarna.. Skämt åsido, jag är skitglad att ingen blivit uttagen till Hallams Växjö hockey… 3 kronor är så j-a devalverade så det är väl knappt 1.5 krona numera…
Sputnik1: OJ har fått spela i topplinor också men han har samma junioraktiga spel som föregående säsong, han verkar inte utvecklas tyvärr. Även på tok för ineffektiv när lägen uppstår. Tycker det vore helt rätt att klippa det där bandet nu då jag gissar på att han vill ha en roll högre upp än 4e-linan.
0tto: är han missnöjd så behåll honom och låt han sitta på läktaren. Småsummor till lön i jämförelse och vi ska inte hjälpa konkurrenter. Otroligt missnöjd om vi släpper han nu.
Kapanen sa att Luleå vore korkade om dom skulle släppa en back (Hardegård) till oss så han hade inte ens hört sig för angående detta. Släpper samma Kapanen OJ till Skellefteå så är han korkad.
Skellefteå rycker i Oliver Johansson. Försöker få loss honom redan nu. I samma artikel står det att vi nog inte kommer gå vidare med Koivisto nästa säsong.