1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733755 inlägg · 7963 ämnen

« · 2839506 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Chanzone: Svårt att hitta en mer arrogant och osympatisk spelare än Bristedt.

Sv: A proposito de nada
Forsberg 1978:
Klapp klapp domarna.
Struntar i en solklar 5:a på Bristedt, sen gör han mål mer eller mindre direkt efter.

Sv: A proposito de nada
Hur i helvete klarar sig Bristedt från utvisning?

Sv: A proposito de nada
Gavve: domarna verkar dock inte släppa saker som om det vore slutspel. 9 utvisningar på 15:36 på klockan…

Sv: A proposito de nada
Alltid tyckt Bristedt varit en sån där feg smutsig spelare.

Sv: A proposito de nada
Erat:
Blir det inte avstängning där så vete fan om det är nån poäng med disciplinnämnd...

Sv: A proposito de nada
Horace76c: Och Sjökvistarn blundar...

Sv: A proposito de nada
Man hoppas att det ska bli långa matcher iaf! Mer slit på deras kroppar tack

Sv: A proposito de nada
Farsang:
Inge vacker överkörning av RBK spelaren där....

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Men då borde ju Alcen valt att bara ge dem erbjudande på säsongen ut?

Och då borde väl båda två skrivit på tänker jag.

+ i meritlistan
+ med cash
+chans att få ett SM Guld i CVet.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Säger ju det, Växjö är överskattad

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Och Örebro 1-0 nu också. 9-1 i skott i den matchen.

Sv: A proposito de nada
Malmö 1-0 i PP.

Sv: A proposito de nada
Slaven82: Litet sådär lagom heja. Tänk om vi får som vi vill och nån av dem vinner och sen slår ut Brynäs. Vilken långnäsa...

Sv: A proposito de nada
Farsang: Rookie kontrakt kan gälla upp tills dom är 20 år .. skriv för varje säsong eller upp max till 3 år ( alltså 20 år) .. om inte reglerna är ändrade..

Sv: A proposito de nada
Heja Malmö och Örebro!

Sv: A proposito de nada
Peja: gäller sånt kontrakts förslag bara säsongen ut?🤔 för isåfall borde väl båda två skrivit på utan att tveka.

För Känns ju konstigt om Alcen behöver erbjuda Rookie kontrakt över nästa säsong? Men jag vet inte alls hur dem reglerna är.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Steget är ofta långt och det är bara ett fåtal av J20 stjärnorna som når SHL eller HA för den delen.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Ja, Brynäs har erbjudit rookiekontrakt till Svrcek och Sundqvist, frågan är om de vill skriva på eller inte.

Eriksson lär hamna i ett satsande div1-lag alternativt ett mindre HA-lag.

Sv: A proposito de nada
Silfver: Jo det är väl så man får se det. Bara för att man är poängkung (i laget) i J20 betyder det ju inte att man är redo för seniorhockey. Är väl jag som gärna ser att man behåller (via kontrakt) spelare och se dem utvecklas på seniornivå som kanske inte är SHL. Men det är väl inte alltid så det fungerar.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Om Viktor Eriksson hade varit ett kontraktsämne, tror du inte de hade provat honom i a-lags sammanhang mer än några enstaka minuter vid ett tillfälle?

Sv: A proposito de nada
mk:

Näe. Såhär blir det:

Brynäs vinner mot Växjö/Örebro/Malmö
Luleå vinner mot Rögle/växjö/Örebro
SAIK vinner mot FBK
Frölunda vinner mot Timrå

Brynäs vinner mot SAIK
Frölunda vinner mot Luleå

Brynäs vinner mot Frölunda

Piece of cake!

Sv: A proposito de nada
mk: Det var vad en av poddarna sa också. Minns inte vem av dem (i Nedsläpp Brynäs alltså). Ena trodde att vi åker ur i semin mot FBK och den andra trodde vi tar guld mot Luleå (ingenting om antalet matcher osv).

Sv: A proposito de nada
Gavve: Wennerholm har tippat slutspelet.
Brynäs vinner efter 4-3 mot Luleå.
Bara så ni vet..

Sv: A proposito de nada
Peja: "Både Svcrek och Sundqvist jr måste väl ha blivit erbjudna rookiekontrakt vid det här laget."

Sundqvist jr måste i.a.f. ha blivit det.
www.gd.se/2025-03-12/nasta-brynastalang-att-kandidera-till-fina-stipendiet/
"Där han nu passerat magiska gränsen på hundra minuter"

Svrcek också (han var först).
www.gd.se/2025-03-03/svrcek-forst-till-100-svart-beslut/
"vilket innebär att han nu erbjuds ett rookiekontrakt."

Lyssnade på Nedsläpp Brynäs (tror jag det var) och där nämnde de ju att J18 går ut i slutspelet i dag och på träningen hade de mer eller mindre en SHL-femma (alltså alla har erfarenhet från SHL) ihopsatt tillsammans. Rätt galet att de alltså är J18-spelare fortfarande.

Där pratade de också lite om Viktor Eriksson. Poängkungen i J20-laget. Sista året för honom där och är väl lite oklart var han hamnar sen. Kontrakt och lånas ut kanske? (Min spaning, inte från podden).

Sv: A proposito de nada
Peja: Senast jag läste på GD gällande rookie kontrakt var att Svrcek nu var berättigad det och Alcén var på G att upprätta det. Lill-Sunken var då typ 20 min ifrån om jag minns rätt.

Alla ska så klart ha kontrakt till nästa säsong, vi behöver en bred trupp när vi ska vara med i Kalle Anka turneringen (CHL). Men jag tror inte riktigt dom är mogna för slutspelshockey den här säsongen.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag blir också lite nyfiken på kontrakten för 07orna. Både Svcrek och Sundqvist jr måste väl ha blivit erbjudna rookiekontrakt vid det här laget. Det är en bättre framtidsinvestering för Brynäs att matcha talanger om de blir kvar i klubben. Därmed inte sagt att de absolut ska spela slutspelshockey.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: ” Nån som vet status på Berra, Bobby och Miks?”

Bara hoppas att samtliga 3 blir friska och fräscha i god tid inför nästa torsdag så vi kan köra ordinarie formationer.

Skulle vi få Malmö där det är risk att det blir fysiskt spel så hoppas jag att man kör Ohlsson ihop med Vesel och Scott istället för Svrcek.

Våra 07’or har visat sig vara otroligt duktiga och mogna för SHL hockey. Men jag tror det kanske blir lite för tufft med slutspelshockey där regelboken dessutom blir en annan.

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Verkar nästan blivit personligt gällande målvaktsfrågan. Lyssna på Personliga Person på länken nedan och chilla.

Sv: A proposito de nada
Huge: Otroligt skönt att ha både den målvakt som vunnit näst mest matcher i SHL och även den målvakt som släppt in minst mål per match. Ett ovanligt lyxproblem för att vara Brynäs.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Miks var i röd tröja på senaste träningen så där är det nog inte långt ifrån att han är tillbaka. Bobby har kört på i gymmet.

De har ju ingen gemensam träning förrän i morgon (fredag) och då lär säkert GD vara där och rapportera. Allt detta är från GDs liverapportering, vet inte mer än så själv.

Sv: A proposito de nada
Nån som vet status på Berra, Bobby och Miks?

Sv: A proposito de nada
"Den som har bäst vett håller tyst"
Jag hoppas att de flesta förstår andemeningen med detta o skrollar förbi denna neverendingstory!

Måste finnas annat att diskutera med några dagar kvar tills detta fantastiska slutspel börjar!

Forza Brynäs!

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Du är ju bara absurd om du anser att hela Brynäs vara eller inte vara i slutspelet hänger på vilken målvakt man ställer på isen. Nä, man kan vara mycket mer oroad över hur laget kommer funka i sin helhet.

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: "Att byta etta nu tyder på att han haft fel under säsongen."

Ja, det är ju för bedrövligt matchat av målvakterna under säsongen hörrudu.
Så jävla bedrövligt agerat i målvaktsvalen att vi till sist slutade etta i serien med skapligt bred marginal....

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: "Att byta etta nu tyder på att han haft fel under säsongen."

Du har koll på att Ludde har stått fler matcher än Källgren på denna sida året va? Så att säga att han haft fel "hela säsongen" blir ju lite missvisande. Om vi nu går efter att den som står flest matcher = etta alltså.

Att man ställde Källgren fler matcher i början av säsongen var inget konstigt och det kommer ingen tycka att det var heller.

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: inte riktigt samma sak, men bra försök. Mönstret säger att han går på Källgren. Att byta etta nu tyder på att han haft fel under säsongen. Så ödmjuk är inte Gälla.

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Gällstedt är vår bästa tränare sen Sandlin. Så ha lite tilltro på seriesegrarna...

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: >>"Aldrig förstått det där hypotetiska snacket."

Nu är det ju faktiskt du som har hetsat upp dig rätt rejält på ett hypotetiskt fall att Gälla minsann kommer ställa Källgren i mål i slutspelet. Så just hypotetiska fall, verkar du ju inte ha problem med.

Sv: A proposito de nada
Gavve: bara att scrolla förbi än att hålla diskussionen vid liv. Svårare än så är det inte

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Är det då inte bättre att du riktar din frustration mot Gälla än oss här inne om du inte är nöjd med honom? Det kommer ju inte hjälpa att du skriker dig hes här inne. Det enda det leder till är att ingen orkar lyssna på dig längre.

Vi vet att du inte tycker att man ska köra Källgren. Det visste vi när du skrev det för andra gången. Vi vet det precis lika mycket när du skriver det för femtioandra gången på 2 dagar.

Sv: A proposito de nada
Kopenga Kickass: Aldrig förstått det där hypotetiska snacket. Vi vann ligan. Kravbild ska vara hög. Om Gälla leker bort detta ska han ha kritik oavsett vad han gjort innan. Förtroende är färskvara.

Sv: A proposito de nada
Vill bara kolla om det kommer fortsättas att tjata sönder ämnet ”målvakts val” varje dag Brynäs inte spelar? I all oändlighet framöver?

Max 313 dagar utan Brynäs matcher per år med samma spekulationer kommer ju döda det här forumet.

Man går in en gång per dag, uppdaterar sidan, ser ”Källgren” direkt i det översta inlägget och stänger ner sidan. Dag ut och dag in….

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: "Och vissa tycker att säsongen har gått så bra att det spelar ingen roll hur slutspelet slutar. Det är bottenlagsmentalitet."
Det är din tolkning av vad folk har svarat. Min tolkning (som absolut inte behöver vara rätt) är att om det skulle gå åt helvete i slutspelet är man naturligtvis inte nöjd med det (kalla det fiasko eller vad du vill) men man kan ändå trösta sig i eländet med att vi ändå vann serien som nykomlingar. Nånting som jag innan säsongen tagit alla dagar i veckan.

Allting behöver ju inte vara svart eller vitt. Man kan vara nöjd med grundserien men missnöjd med slutspelet, eller tvärt om.

Sv: A proposito de nada
mk: japp och det har vi haft 52 omgångar på oss att ta reda på. Nu får vi se om Gälla har stake att ta detta beslut eller om han ska fortsätta envisas att välja den sämre. Spännande blir det!

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Men snälla nån. På riktigt.

Det har ännu inte spelats någon match i slutspelet för Brynäs.
Du KAN inte slå fast att Gälla och Hansson kommer spela den eller den målvakten. För du VET INTE.
Sen förstår vi med all önskvärd tydlighet vem du vill ha.
Jag är inne på samma som dig.
Bästa målvakten står..

Sv: A proposito de nada
saile39: Håller helt med, problemet är att vi tar oss inte till semi om man inte väljer den bättre målvakten. Ingen har fortfarande kunnat motivera varför man ska välja den sämre. Självskadebeteende

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Han själv vill hoppa in bland stolparna ( Johnnyrocker alltså)

Sv: A proposito de nada
Treklövern1912: vad pratar du om?

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: På 59 inlägg så har alltså c:a 50 handlat om målvaktsfrågan… Scrollade igenom din historik lite snabbt och det såg ut som du inte postat något annat i år iaf..

På riktigt, sök hjälp…

« · 2839506 · »