1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446628 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2839410

Sv: A proposito de nada
Jugge: Jag blir också lite nyfiken på kontrakten för 07orna. Både Svcrek och Sundqvist jr måste väl ha blivit erbjudna rookiekontrakt vid det här laget. Det är en bättre framtidsinvestering för Brynäs att matcha talanger om de blir kvar i klubben. Därmed inte sagt att de absolut ska spela slutspelshockey.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: "Både Svcrek och Sundqvist jr måste väl ha blivit erbjudna rookiekontrakt vid det här laget."

Sundqvist jr måste i.a.f. ha blivit det.
www.gd.se/2025-03-12/nasta-brynastalang-att-kandidera-till-fina-stipendiet/
"Där han nu passerat magiska gränsen på hundra minuter"

Svrcek också (han var först).
www.gd.se/2025-03-03/svrcek-forst-till-100-svart-beslut/
"vilket innebär att han nu erbjuds ett rookiekontrakt."

Lyssnade på Nedsläpp Brynäs (tror jag det var) och där nämnde de ju att J18 går ut i slutspelet i dag och på träningen hade de mer eller mindre en SHL-femma (alltså alla har erfarenhet från SHL) ihopsatt tillsammans. Rätt galet att de alltså är J18-spelare fortfarande.

Där pratade de också lite om Viktor Eriksson. Poängkungen i J20-laget. Sista året för honom där och är väl lite oklart var han hamnar sen. Kontrakt och lånas ut kanske? (Min spaning, inte från podden).

Sv: A proposito de nada
Peja: Senast jag läste på GD gällande rookie kontrakt var att Svrcek nu var berättigad det och Alcén var på G att upprätta det. Lill-Sunken var då typ 20 min ifrån om jag minns rätt.

Alla ska så klart ha kontrakt till nästa säsong, vi behöver en bred trupp när vi ska vara med i Kalle Anka turneringen (CHL). Men jag tror inte riktigt dom är mogna för slutspelshockey den här säsongen.