1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446975 inlägg · 7964 ämnen

SM-final 4 - Luleå - Brynäs


SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Nu kör vi.

2-2 eller 1-3 i matcher efter dagens match. Skillnaden är enorm.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Peja: Helt avgörande. 1-3 plockar vi med största säkerhet inte igen…

Klarar Luleå att ta tre raka mot oss?

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Peja: Vinnaren idag tar guldet, det är min övertygelse.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: ”Vinnaren idag tar guldet, det är min övertygelse.”

Jag tror som du, vilket innebär att vi bara ska vinna idag. Jag skulle ge vad som helst för en riktig ”håll käften” match, som våra matcher där uppe i serien. Det är vår tur att ha lite medstuds nu, allt har gått Fuleås väg senaste matcherna.

Fokus på den egna prestationen, spela disciplinerat och skit i att påverkas av zebrornas beslut.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Peja: precis, nu köööööör vi🇧🇪🇧🇪

Säsongens viktigaste match

Nycklarna

Målvaktsspelet, måste upp rejält

Försvarsspelet
Om jag minns rätt att Luleå 17 skottförsök, varav nästan alla var i skottsektorn, ledde till 5 mål. Måste
spela tajtare i mittzon. Smälla på mer (Clint saknas enormt).
FÅ UT PUCKJÄVELN ur zon.
”Skydda” egen blå bättre, inte backa av. Döda Luleås fart från mittzon när de ska över blå.

Anfallsspelet
Senast, 34 skottförsök, nästan samtliga från dåliga lägen. Jämför Luleå ovan. VI måste in i slottet.

Vet inte om det är någon idé att i detta läge önska sig bättre special-teams. Se bedrövligt ut länge nu.

Ledande spelarna måste vara ledande.

Forza Brynäs 🇧🇪🇧🇪

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Zappaholic: Ähh, jävla defaitism.... ;-))
Inte ens vid 1-3 i matcher är det kört.
Vinst hemma och det står 2-3 i matcher.
Sen ska dom slå in matchbollen hemma, lite som 1993.
Dom får frossa efter 29 års torka gludtorka och vi kvitterar serien.
Avgör hemma i en sjunde.
Kom ihåg var ni läste det först....

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Så enkelt är det, troligtvis. Nu GÄVLAR💪

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Vad tror vi om nya hymnen då?

Jag brukar vara den första att angripa företeelsen, men just denna känns lite mer vettig och substansfull än övrigt dravel🙂

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Jag är inte alls av den uppfattningen faktiskt. Tror Luleå mycket väl kan vinna även om Brynäs vinner idag. Å tror faktiskt inte det är omöjligt att vända 1-3 för oss heller. Då har vi en match på måndag där det bara är att köra. Vinst där o Luleå ska avgöra hemma i match 6. I en matchserie alla redan utsett dem som vinnare av vid det laget, med champagnen på kylning…med T-shirtar och löpsedlar upptrycka…och dessutom med en gnagande vetskap om att det endast är en förlust så kan Brynäs få hemmafördelen i en match 7. De har varit i liknande situationer förr och inte klarat det. Säger inte mycket talar för det men jag säger att chansen finns, åt båda håll, oavsett utgång i eftermiddag….

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Cardigan Daffipoff: Ehh... nej, detta var verkligen ingen stämningshöjare för mig. Känns som om att man köpt Joel Almes mästerverk "Snart skiner Poseidon" på Wish. Första raden är ju dessutom en direkt kopia.

Ett problem som musiker från Gävle verkar tampas med är att man prompt tror att man måste få in "Gävle" eller "Brynäs" i texten. Skippa det och försök igen.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Pigalle: tyvärr ett lamt försök med förskolerim och som du säger ett försök att kopiera Blåvitts inmarsch utan att lyckas. Ja förutom en ren kopiering av inledande frasen. Nej tack.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
FiddeK: Tycker egentligen inte att övriga i genren är något att ha egentligen. Det handlar ju om att ha tjugo år på nacken och väcka känslor.

Förutom då möjligen Vänersborg Killerbeez hårdrocksdänga ”Mördarbin” som var en riktig pärla som spelades när de gjorde mål😬

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Cardigan Daffipoff: Bara cringe

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
FiddeK:

ytterligare en filmstjärna i Luleå

youtu.be/nmPz-B9AEnI?si=FHS97CT6KTcxtftY

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Cardigan Daffipoff: Våga vägra hymn

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Pigalle: Hade varit kul att höra ”mål igen” någon enstaka gång per match eller i pausen. En modern klassiker.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Peja: Kan tycka att "Vi är på gång" av Tomas Ledin (som är ur-Brynäsare) är en rätt bra hockeylåt.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
nittontolv: Exakt! En hymn ska vara ett mästerverk… Allt under nivån ”mästerverk” faller platt som hymn. Lägg ner…

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Spänningen och ångesten börjas stiga ytterligare när det börjar närma sig.. vinst och allt känns möjligt igen.. förlust och läget känns hopplöst.. kom igen nu brynäs och visa hur bra ni kan vara!!

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
"Som jag svarade redan i går så tror jag att Ludde gör comeback och spelar i dag. Men ingen värmning idag. Laget åkte nu på förmiddagen. "

Sasse 11:44 idag! 😀

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Malken: Alla spelare på isen, man vinner inga matcher i utvisningsbåset. Disciplin, disciplin disciplin.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
bradberry: Jag kan nog hålla med där. En hymn behöver nog vara på en nivå både musikaliskt och textmässigt att det (nästan) imponerar lite på moståndarsupportrarna också, annars kan det fort bli lite stelt och platt.

Då kan det vara bättre att gå mot något mer energifullt som lyfter arenan och gjuter mod i spelarna där inte texten blir lika viktig i sammanhanget.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
#33: Japp, det är nyckeln, samtidigt viktigt att inte bli för passiva. Gäller att vara pigg i knoppen och i kroppen, dvs genomföra täta byten så att spelarna inte tröttnar och tar dumma utvisningar.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Pigalle: Ja varför krångla till det.
Man måste inte hitta på en hymn.
Har man nått som är bra så kan man ta det.

Jag vill ha en fartygstuta vid mål. Nått som skrämmer slag på publiken. Sen "Vi är på gång" efter det.

Denna kan jag titta på ibland för att uppleva ett "intro"
Kolla på målvakten vad han myser i slutet..

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
mk: Allt är bättre än Skansens begravningshymn som intro och Jingle Bells när de nätar…SHL:s sämsta.

Se där, ytterligare anledning till varför jag ogillar Skansens comeback i SHL.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
#33: Förra matchen 4–1, innan det 4–0 i baken...

Jag säger inte att vi är sämst... men om vi ändå ska förlora, kan vi åtminstone bjuda på lite hockeydrama?

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
IronKrook:

jag tycker att de kunnat tagit i lite bättre med val av extra målvakt...En toppmålvakt från NHL hade smällt högre

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
spolaisen: Persson tillbaka 😊

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
#33: Känslan i onsdags var dålig inför match. Känslan inför dagens är bättre, men fan vad nervös/pirrig man är inför nu. 😅

Vi vänder hem till Gävle igen med 2-2 i matcher nu.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
#33: Tycker man borde ändrat om mer. Miks med Scott och Rödin riskerar endast att minska den kedjans möjlighet att producera, och Trivigno-Schroeder-Kopacka får inte ut någonting när det är så tajt med ytor i offensiv zon. Förstår att man vill in i det sista leva på hoppet att Miks kan få ut något med sitt spel, men man borde försökt få in någon som kan ge energi, exempelvis Lejon.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
#33: Men Källgren står.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: Inget släppt på Swehockey än vem som står.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Står i lokaltidningen.
” Nu har Niklas Gällstedt släppt sitt lag.

Målvakt: Erik Källgren (Ludvig Persson)

Backpar:

Theo Lindstein-Johannes Kinnvall

Charles Edoard D'astous-Victor Söderström

Christian Djoos-Axel Andersson

Extraback: Jacob Bengtsson

Kedjor:

Oskar Lindblom-Johan Larsson-Jakob Silfverberg

Miks Indrasis-Greg Scott-Anton Rödin

Bobby Trivigno-Jordan Schroeder-Jack Kopacka

Linus Ölund-Tyler Vesel-Anton Ohlsson”

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: blir då nog Persson som vaktar kassen...

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: Förstår att du hoppas på det men det säger ingenting.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Det mesta är nog redan sagt men några tankar inför match.

Kul att Persson är tillbaka, är han i så pass bra skick så hoppas jag även att han startar. Tror det kan vara psykologisk tändvätska för laget.

Väntat att Ohlsson skulle få chansen istället för Sundqvist i fjärde som haft det tufft. Lindblom in i första och Indrasis i andra. Vill inte vara negativ inför match men trodde nog att Indrasis skulle få gå i fjärde med begränsad istid idag. Viktigt att han spelar disciplinerat i första hand, om han bidrar offensivt så är det en bonus.

Nu har Luleå lyckats spela både ett bättre försvarsspel och omställningsspel än Brynäs vilket har varit lite av vår paradgren under säsong. Där leder Bulan coachkampen hittills där dom har neutraliserat vårt spel och fått oss lite frustrerade.

Nu har vi fått en dags ”extravila” så jag hoppas att vi har slickat såren och att Gälla har lyckats gjuta mod i grabbarna men även gjort justeringar i hur vi ska uppträda och spela mot Luleå.

Kunskapen och skickligheten finns, det har vi bevisat hela säsongen och nu gäller det att alla är övertygade om att vi kan vända tillbaka det här och att hela laget köper in sig på vad som krävs så kan det här bli bra.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
nittontolv: Tror inte det spelar så stor roll. Men ja.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SaggeBoy: Delikat problem för Gälla.
Står Källgren så börjar vi på minus rent mentalt och det kommer bli än viktigare att hålla sig på isen då vi spelar så uselt bp
Står Touhimaa betyder det att Persson inte är kurant nog men att Källgrens saga i Brynäs är förbi.
Står Persson riskerar man att våra enda potentiella joker skadar sig igen eller att han är så pass ut matchform att Gälla inte har några kort kvar att lägga

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: Släppt nu! Och de hade fel. Persson står!

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: Lassinantti för Luleå också. Lite otippat eller?

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Hoppas Persson är 100% och inte detta är desperation.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Persson startar!!!
Uppladdat:

500x0-screenshot2025-04-26-13-54-10-918combravebrowser.jpg


Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Lulessss: ”Släppt nu! Och de hade fel. Persson står!”

Bäva månde luffarna i Fuleå! Nu går vi för 2-2 och återtagen hemmaplansfördel!

Haha, och Lassinantti! Skjut sönder sållet!

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Silfverkroken: Ja verkligen. Vinner ni inte idag, ser ja inte hur ni ska ta denna serie. Så förväntar mig Brynäs vinst, Lassinantti är inte bra, Källgren nivå.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Brynäsgubbe: Jag tycker det är värt att chansa så som det sett ut senaste två matcherna med Källgren.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Det står ju att Lassinantti startar, men på Twitter gick Luleå ut med att Ward står?

Hoppas att Lassinantti startar iaf

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
TomKasseBättre: Nu är Ward också rödmarkerad på Swehockey. Udda.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
På plats och kan vittna om att de har lagt guldpapper längs ena sittplatskortsidan. Återstår att se vad det har för effekt.

Luleåklacken skanderar redan ”Vi vill ha Källgren i målet ” 😂


Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Kan ju vara så att båda lagen dribblar lite med laguppställningen och vill förvirra.

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Silfverkroken: Tycker egentligen inte att Ward har varit superbra. Det är Luleås försvarsspel som har varit urstarkt snarare än mv-spelet.

« · 2873737