1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446999 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2873818

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
SuneMangs: Det mesta är nog redan sagt men några tankar inför match.

Kul att Persson är tillbaka, är han i så pass bra skick så hoppas jag även att han startar. Tror det kan vara psykologisk tändvätska för laget.

Väntat att Ohlsson skulle få chansen istället för Sundqvist i fjärde som haft det tufft. Lindblom in i första och Indrasis i andra. Vill inte vara negativ inför match men trodde nog att Indrasis skulle få gå i fjärde med begränsad istid idag. Viktigt att han spelar disciplinerat i första hand, om han bidrar offensivt så är det en bonus.

Nu har Luleå lyckats spela både ett bättre försvarsspel och omställningsspel än Brynäs vilket har varit lite av vår paradgren under säsong. Där leder Bulan coachkampen hittills där dom har neutraliserat vårt spel och fått oss lite frustrerade.

Nu har vi fått en dags ”extravila” så jag hoppas att vi har slickat såren och att Gälla har lyckats gjuta mod i grabbarna men även gjort justeringar i hur vi ska uppträda och spela mot Luleå.

Kunskapen och skickligheten finns, det har vi bevisat hela säsongen och nu gäller det att alla är övertygade om att vi kan vända tillbaka det här och att hela laget köper in sig på vad som krävs så kan det här bli bra.