Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Sportsliga framgångar är navet i hela grejen. Har man det så kommer publiken, det blir lättare att skaffa bra sponsorkontrakt etc etc.
Som det är nu så får man fram ganska vettiga resultat rent ekonomiskt när det gäller sponsorer men det har kostat för mycket i mantimmar och lön för att nå dessa resultat så en stor del av vinsten äts upp av löner och sociala avgifter. Man eldar för kråkorna helt enkelt.
På det så storsatsar man på juniorsidan och tar samtidigt in många ganska slätstrukna spelare. I och med att juniorlaget inte producerar färdiga stjärnor i kombination med att man inte tar hem några namnkunniga spelare (Brendl undantagen) så blir juniorsatsningen mer en ekonomisk belastning än ett sätt att bygga laget underifrån.
I fallet Petterström så finns det tendenser till ovanstående. Han är inte så pass tongivande att han tar en plats bland topparna i laget och tar således en plats där man kan stoppa in en lovande egen produkt.
Vad vi behöver är en ny sportchef som har en solklar linje som han arbetar efter, det har vi inte haft på länge, om vi ens haft en sån nångång och därav blir resultatet kvalserien och lindanseri.