1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #1130354

Sv: Elitseriens upplägg i framtiden
bradberry: "Då får vi ju dras med den här usla "Skraj för att åka ur och rasera ekonomin-hockeyn"


Herregud spänningen, dramatiken, det är ju helt underbart i elitserien och senare kvalserien och den stora kryddan SM-slutspelet.

Fler lag i serien finns utrymme till och detta kommer att minska risken att åka ur. Hur mycket hot finns underifrån om vi tar upp tex. Leksand, Aik, Malmö och Västerås? Ett lag åker direkt ur, 3? lag får kvala mot tvåan till fyran i allsvenskan.

Direktplatsen til elitserien tror jag är oerhört viktig för att så att säga ge lag som åker ur en andra chans att överleva.

Kvaldramatiken ska vi ha, den är helt underbar och skönspel får vi väl av och till även nu i bajsaibyxornatider.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Elitseriens upplägg i framtiden
arnio:

På kort sikt är det säkert skönt med bajskorvshockey, men om man ser den större bilden så måst svensk hockey utvecklas för att bibehålla eller ÖKA konkurrenskraften i Europa.
Nu streckspelar vi oss till ES-gegga.

Upp med några lag till och engagera fler lag i slutspelet på bekostnad av KS.
Lag kommer alltid att kunna gå upp.

Men det gäller att lyfta toppen på svensk hockey!
Kommentera