1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #1130415

Sv: Elitseriens upplägg i framtiden
rackham: Men det finns ju baraa två sätt för våra topplag att utvecklas. Antingen genom dyra utländska nyförvärv eller gräddan av svensk ishockey. Det senare skulle rendera i at det skulle bli en stor urlakning av de lag som kommer underifrån.I slutändan så skulle även tre kronor bli drabbat under alla turneringar för topplagen skulle ju "satsa" mer på europa..I alla fall på pappret.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Elitseriens upplägg i framtiden
GävleLasse:

Vägen till toppen i Sverige och Europa går via bättre konkurrenskraft.

Våra toppfyra lag är helt enkelt inte tillräckligt bra för att kunna aspirera på Europa-toppen. De är inte optimala i sin resursanvändning och det är därför de mindre resursstarka lagen i ES (inkl Brynäs) kan hänga med.

Jag är helt säker att "man" behöver kombinera de bästa svenska (nordiska) spelarna med dyra utländska spetsvärvningar.

Det har ju diskuterats i många år inom svensk fotboll att de få resursstarka lagen skall kalhygga resten av fotbolls-Sverige, men inget lag har lyckats med "en Rosenborg".

Vårt bekymmer idag är inte en utarmning av svensk hockey, det är ES-geggan där ingen organisation vågar sticka ut och gå sin egen väg.
De enda som vågar avvika från normen lite är FBK.

Vägen är öppen... om man vågar.
Kommentera