1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733407 inlägg · 7962 ämnen

Inlägg: 1154309

Sv: Silly Season 09/10
tompap71: Du har nog rätt, prislappen på Widing är nog för stor brynäs just nu. Samtidigt så är han en enorm profil som verkligen marknadsför Brynäs så visst kommer han att saknas nåt enormt.
Det är ju i det läget som Brynäs befinner sig just nu som han skulle vara perfekt i laget. 2 nya offensiva spelare har kommit in och Widing skulle vara ett perfekt komplement till dessa och slippa vara den som ska vara kreativ i alla lägen. Perfekt lirare i andrakedjan tycker jag där han skulle kunna vara mer en Wernblomtyp än den som ska leda lagets spel.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 09/10
arnio: "Det är ju i det läget som Brynäs befinner sig just nu som han skulle vara perfekt i laget. 2 nya offensiva spelare har kommit in och Widing skulle vara ett perfekt komplement till dessa och slippa vara den som ska vara kreativ i alla lägen. Perfekt lirare i andrakedjan tycker jag där han skulle kunna vara mer en Wernblomtyp än den som ska leda lagets spel."

Så riktigt. Och det är just det här problemet som gör att Brynäs inte kan bli något riktigt topplag. Man köper in två riktigt intressanta äss - men släpper samtidigt den vassaste spelaren man har, en landslagsman. Det håller inte om man vill bli att räkna med på allvar.

Men visst, vill Widing prompt till Schweiz så finns det väl inte så mycket att göra. Men han måste självklart ersättas.