Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Zzz: "hur kan man släppa Silfverberg tio minuter innan när han ligger kvar på pucken utan att göra något för att resa sig upp"
Ja, det är väl i såna situationer som man isf tycker domarna borde vara mer konsekventa och jag håller med: ingen större skillnad mellan att ligga kvar på pucken och det som Granis/Ollas gör.
I båda fall har man ju ingen avsikt att försöka få loss pucken.
Kan iofs handla om risk för skada när en spelare ligger på pucken och det kommer ett gäng motståndare petandes med sina klubbor och att man därför väljer att blåsa snabbare i det läget.