1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #1479293

Sv: Brynäs IF vs. Frölunda - Kvartsfinalserie.
Magisk match av Brynäs. Riktigt stark inledning av matchen. Jag trodde på dystra tider när Ekholm träffade stolpen, domarna dömde tekning i neutral zon efter en situation där det borde ha blivit mål eller straff för Brynäs, och sen missade ju Rohdin en sån där chans som bara han missar... och så började domarna naturligtvis hitta Brynäsutvisinngar så fort minsta lilla tillfälle att blåsa gavs.

Men Brynäs var konsekventa, effektiva och spelade i ett betydligt högre tempo än Frölunda. Tempot i Brynäs anfallsspel skruvas upp avsevärt när Dackell och Lauritzen inte deltar. Ruggig laginsats där Svedbergs målvaktsspel och Silfverbergs extremt bra insats givetvis var topparna, men det var som sagt en laginsats. Nu ska det mycket till för att Brynäs ska tappa den här matchserien, tror jag.

Redigerad kommentar

Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Brynäs IF vs. Frölunda - Kvartsfinalserie.

Peja: Låt oss glädjas riktigt åt insatsen i kväll. Det är dock lätt att ramla i fällan och tro att det är klart. Hoppas för min del att det är klart men BIF borde nollställa sig inför nästa match annars kan det bli en obehaglig överraskning. Ingen här hoppas på det förstår jag men risken finns.

Tror ändå att vi tar även nästa och får en välbehövlig vila för kurering. 

Kommentera