1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446628 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1534165

Sv: A proposito de nada
Huge: Vad skulle du säga om Brynäs tränare var klar för annan klubb inför nästa säsong och började värva Brynässpelare till den klubben?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada

Peja: "Vad skulle du säga om Brynäs tränare var klar för annan klubb inför nästa säsong och började värva Brynässpelare till den klubben?"

Inte ett skit.
Mer än att det vore synd om han isf tog med sig nån bra spelare som vi själva helst hade sett i vårt lag.
Sen haltar den jämförelsen minst sagt eftersom juniorlandslaget knappast konkurrerar som ett deltagande lag i ES.
Förstår öht inte din kritik och yrandet om att Rönnberg borde avgå.
Att nya tränare sonderar terrängen och försöker få med sig spelare till sitt nya lag är vare sig nåt nytt eller ovanligt.
Snarare regel än undantag att underhandskontakter och informella överenskommelser sker på det här sättet, skulle jag tro.


Sv: A proposito de nada
Peja: Nån som är förvånad att Frölunda är ena parten i den soppan? Frölunda kan göra vad som helst med vem som helst när som helst. Elitseriens luder.

Sv: A proposito de nada
Peja: Haha, bäst var kommentaren från den där Göteborgaren: "Frölunda får väl skriva muntliga avtal med vem dom vill"

Sv: A proposito de nada
Peja: det kan i alla fall bli intressant att se hur elitserieklubbarna som får spela i Kvalserien agerar när det börjar dra ihop sig om konflikten består. De intressantaste spelarna lär ju vara borta från marknaden och bra många av dem är inspelade i allsvenska lag. När/om NHL-säsongen ställs in så kommer bottenlagen förmodligen gå all/in för att säkra sin elitseriestatus.
Sen ska sägas att jag inte är emot att Brynäs förstärker med NHL-spelare som läget är nu, däremot tycker jag inte att Lindbäck behövs i laget.

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar