1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733230 inlägg · 7962 ämnen

Inlägg: 1595080

Sv: Skellefteå AIK- Brynäs IF 23/10 2013

DavyDjoos: "Så fyndet utgår från fansens förhoppningar, inte det arbete som Brynäs lagt ner på att få just det som de sökte?"

Självklart, eftersom det i den här diskussionen handlar om hur fansen bedömt honom från början: en medelmåttig värvning som inte är den spetsvärvning som ledningen talat om.
Att ansvariga sen, vilket är högst sannolikt, har bedömt honom som ett relativt säkert och välscoutat kort, är en annan diskussion.

Nu kan jag iofs hålla med om att ordet "fynd" kan tolkas på flera sätt, men i vardagligt tal och i det här fallet tror jag att de flesta tvivlare nu ställer upp på att han verkar vara ett fynd.


Svarskommentarer

Sv: Skellefteå AIK- Brynäs IF 23/10 2013

Huge: Jag för min del vill inte prata om fynd förrän serien har passerat minst första halvan. Många kan klara sig bra så länge att övriga lag har lärt sig de nya spelarna och hur fyndets femma spelar. Med andra ord, man måste prestera under en lägre period om man blir betraktad som ett fynd.

Onekligen ser det ganska lovande ut för Scott so far.