1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735700 inlägg · 7963 ämnen

2867820 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Bra om det ger några kronor till Brynäs också.

För övrigt börjar det kännas i magen att nåt stort är på gång. Har man upplevt nedflyttning och förlust i sudden i en sista final kan man aldrig bli besviken (intalar jag mej). Trodde det skulle bli mindre viktigt med åren, men hvete heller!

Silfver, Rödin, Larsson och resten av familjen - nu tar vi det här!

Sv: A proposito de nada
Får se om Hudiksvall kan vaska fram en avgörande match till kvalet mot allsvenskan. Är ruggigt less på de småländska lagen...

Sv: A proposito de nada
Peja: Ja - vanligt i NHL men mat ingår dock här. Det är ett stort party med musik, mat, bira och hockey och superstämmning. Skitkul!!!!!

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Vad betyder det? Att man kan köpa biljett för att se matchen på tv tillsammans med andra?

Sv: A proposito de nada
Nu säljer Brynäs watchparty biljetter till match 4. Lördagsmatch och kan vara den avgörande. Köp! 👍
Mycket bra initiativ (som jag - hrrrm - skrev och tipsade Jacob/BIF om i höstas att dra igång i slutspelet… 🙂)

Sv: A proposito de nada
SpecterV2: Det kanske du har rätt i. Tänker bara att Hägg verkade vara intresserad av att återvända till Modo och att flera objektiva skäl gör Brynäs till ett bra alternativ. Närheten till huset i Uppsala, att få spela i ett topplag, känner flera i laget och han säkert få en marknadsmässig lön. Han spelade med både Silfverberg och Lindblom i NHL.

Östervåla-killen Gustav Lindström har spelat med både Silfverberg och Djoos där borta.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jämför dessa ööööö- uuuuhhh krigs-wannabees med fans som stevemoreno❤️ och pantertanterna❤️. Jag vet vilken typ av fans jag föredrar.

Sv: A proposito de nada
Vad är det som pågår?
””Dela inte på öppna sociala medier vilka flighter, hotell, barer och annat som man är på, det är inte bara Djurgårdare som ser detta.”, skriver de på sin hemsida.
Även en uppmaning om att hålla ihop med tanke på Rapid Wiens stora aktiva supporterskara.
”Rapid Wien har en stor aktiv supporterskara och de lär även ha med sig en del utländska supportrar som vi alla vet om. Se till att hålla ihop och ta hand om varandra under hela vistelsen i Wien. Lämna aldrig en Djurgårdare ensam!”. (Expressen)
Fjantar som leker krig. 😂
Så lycklig att vi får in den här kulturen i SHL nästa säsong.

Sv: A proposito de nada
SpecterV2: Att Hägg skulle bli kvar i NA som 30 åring efter 2 AHL säsonger känns långsökt. Schweiz är så klart ett alternativ, men Hägg känns för ”oflashig” för att något NL lag ska vara intresserade.

Tror det är störst chans att han hamnar i SHL. Var han inte klar för er till nästa säsong om ni blev kvar i finrummet? Då han är baserad i Uppsala så lär väl Brynäs eller det Stockholmslag som går upp ligga bäst till.

Sv: A proposito de nada
Peja: personligen tror jag att Hägg går till Schweiz eller det Stockholmslag som går upp.

Kan sannolikt bli kvar i NA också.

Sv: A proposito de nada
Peja: Absolut, Boqvist har varit mer ordinarie än Söderström i NHL, det är sant. Men han är redan inne på sin 4:e NHL klubb som 24 åring. Svårt att se att Islanders väljer att satsa vidare på honom om det stämmer att han fått spela forward ibland.

Time will tell, men det vore den optimala ersättaren till Söderström.

Björk tycker jag gjorde det bra när Colombus hade mycket skador och han fick chansen. Har säkert utvecklats sedan tiden i Brynäs. Men skulle han verkligen vilja komma tillbaka? Vill minnas att han var en rejäl hackkyckling bland ”fansen”.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Tycker ändå det är stor skillnad. Söderström fastnade i en organisation och i AHL, Boqvist är en ganska ordinarie NHL-spelare som har haft problem med skador. Fanns mycket starkare incitament för Söderström att flytta hem till Brynäs, men samtidigt kanske man inte ska ta för givet att Boqvist får ett nytt NHL-kontrakt efter den här säsongen.

Ser förresten att den där Calen Addison, som ryktades lite till SHL inför den här säsongen, inte har fått någon NHL-match under säsongen.

Skulle vara spännande att se hur bra Björk är nu. Han har säkert utvecklats de senaste åren, och man vet ju sedan tidigare att han är en bra karaktär.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Vore bra. Men spelar inte AB relativt kontinuerligt i ilanders nu. Tror det var Sasse som sa det i en podd.
Så mindre troligt.
Däremot Björk vore nog bra ändå.
Ersätta VS och CEDA är inte möjligt.
Får göra så bra man kan bara.

Sv: A proposito de nada
eljuliano: Det är "nästgårds" som dom säger...

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Drömmen är Adam Boqvist, men kanske inte så realistiskt. Är Marcus Björk den spelaren? Frederic Allard? Luke Martin?”

Tycker inte att Adam Boqvist vore helt orealistiskt. Han borde titta på Viktor Söderström och göra en repris. Precis som Söderström har Boqvist aldrig riktigt fått fäste där borta, till stor del orsakat av skador. Vad jag läst på annat håll har han t.o.m. fått spela forward någon match i Islanders.

Kom hem och gör en nystart likt Söderström, Boqvist skulle vara den optimala ersättaren.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Absolut, men hans case skulle bli klart starkare med ett guld. Och förhoppningsvis kan man vara framgångsrika de kommande åren också, gissar på att de tidiga 90-talisterna spelar typ 3 år till.

Sv: A proposito de nada
Peja: Med tanke på att Sjödin är i taket så har väl Rödin ett case även utan SM-guld.

Rödin känns given om han får ett guld, hade inte sagt emot om han åker upp ändå.

Sv: A proposito de nada
Chanzone: Ja, Patrick Curry är ett annat bra alternativ, likaså Radim Zohorna... men Zohorna är på en väldigt hög hylla som Brynäs kanske inte riktigt kan värva på. Ska bli spännande att se vad som händer.

Alcén hittade ju kaniner i hatten, så att säga, när D'Astous, Schroeder och Bobby helt plötsligt dök upp för ett år sen.

Tar inte ut något i förskott, men om Brynäs vinner SM-guld den här säsongen kommer nog flera i laget att få sina tröjor i taket så småningom. Silfverberg är redan given, men en kille som Rödin skulle definitivt få ett starkare "case" med ett SM-guld på CVt.

Sv: A proposito de nada
Peja: Drömnamnet vore ju om vi kunde ersätta Schroeder med Janne Koukkanen som verkar vara på glid från Lausanne. Då skulle jag bli exalterad iaf, tyckte han var grym i Malmö.

www.eliteprospects.com/player/209426/janne-kuokkanen

Det gäller att vi får träff på backsidan nästa säsong. Hägg har jag väldigt,väldigt dålig koll på faktiskt. Allard känns spännande, om det är den versionen av Allard vi ser just nu och inte fjolårets Allard då.

Framåt tycker jag det känns riktigt spännande, det gäller dock att vi träff på ersättarna till Schroeder och Indrasis.

Sv: A proposito de nada
Herrejösses vilka mördarresor Luleåfans har kokat ihop.

1. 13 timmar trångbuss mitt i natten till Gävle.
2. Stå på bortaplats och skrika en hel match.
3. Inkassera förlust.
4. 13 timmar trångbuss tillbaka, anlända Luleå mitt i natten.
5. Sova bort det man kan av träsmaken.
6. Upp i svinottan dygnet därpå och repetera

Blir väldigt intressant att se hur bortastå levererar ljudmässigt under match 2…
Uppladdat:

500x0-img2300.jpeg

500x0-img2301.jpeg


Sv: A proposito de nada
Chanzone: Jag utgår från att Brynäs kollar läget med Gustav Lindström och Robert Hägg, och att man har goda möjligheter att landa Hägg. Båda har ju spelat med några av Brynäskillarna borta i Nordamerika och för åtminstone Hägg som har ett hus i Uppsalaområdet borde Brynäs vara ett perfekt alternativ om han inte blir kvar i NA.

Om man tänker att Norlinder och Hägg skriver på, så borde den tredje klassbacken vara en spelskicklig rightare som kan leverera i powerplay. Drömmen är Adam Boqvist, men kanske inte så realistiskt. Är Marcus Björk den spelaren? Frederic Allard? Luke Martin?

Ersättarna till Indrasis och Schroeder får också gärna vara vassa i powerplay.

Sv: A proposito de nada
HitTheLights: Word!

Jag kör hellre utan intro och vinner guld istället. :)

Sv: A proposito de nada
atilla: Hockey news pod.

Sv: A proposito de nada
Pigalle: Inte för att vara den som är den, men jag skiter fullständigt i vem som har bäst intro. Vi låter Luleå vinna coolast intro så tar vi det guldet som faktiskt räknas. 😊

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Huvudsaken är att Adler Mannheim aldrig sätter sin fot i Gävle igen. Så vitt jag vet så har den klubben aldrig bett om ursäkt ordentligt för det vidriga beteendet som deras spelare och huvudtränare visade upp. Om de har det vill jag gärna se den ursäkten.

Brynäs ska ha en offentlig ursäkt av AM innan de ska tillåtas återvända. Det borde Brynäs kräva av AM, annars får vi supportrar göra det.

Sv: A proposito de nada
06-07 som utmanare

Sv: A proposito de nada
Tycker det är helt ok med CHL-spel. Lite minus att vi får extra matcher som kan slita, men också lite kul med nya motstånd. Vet inte hur det sett ut i turneringen annars, men hoppas/antar att överfallet på Paille var en sällsynt händelse.

Sv: A proposito de nada
En del surr på FB om Brynäs intro som är rätt lamt i jämförelse (särskilt i jämförelse med vår finalmotståndare).

Jag håller fortfarande slutspelsintrot från 2017 högt.

Sv: A proposito de nada
Peja: synd

Sv: A proposito de nada
Chanzone: källa?

Sv: A proposito de nada
aplusb: Ett renodlat J20-lag skulle bli totalt utskåpade i Europaspelet. Finns egentligen ingen större anledning för Brynäs heller att ge A-lagsmatcher till kommande div2-killar heller, det är bara de bästa talangerna som har en realistiskt chans att bli A-lagsspelare.

Sv: A proposito de nada
Tydligen skall Alcen gilla denna back. Påminner en hel del om D'astous.

www.eliteprospects.com/player/161131/maxime-lajoie

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Tycker fortfarande vi ska skicka J20. Perfekt träning för dem.

Sv: A proposito de nada
Detta kanske inte vore en så dum värvning ändå. Nu har jag inte alls nån koll på honom sen han lämnade oss för Columbus.

www.eliteprospects.com/player/187811/marcus-bjork

Sv: A proposito de nada
Jugge: Hoppas Brynäs tar det smarta beslutet och åker ur turneringen direkt.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Tror det beror lite på. Om Bertilsson är tillbaka i spel först efter årsskiftet (GDs text) är det ett antal månader Aron ska ersätta honom i innan han ens kan spela sin först match med laget. Tror nog mer att man satsar på en etablerad ersättare så att inte Bertilsson behöver stressa tillbaka och att Brynäs inte ska behöva ge sig ut på back-jakt i december p.g.a. bakslag.

Detta står i GD:
"kanske nio-tio månader i värsta fall, säger veteranbacken."
Om vi räknar 10 månader från när skadan inträffade så är vi inne i slutet av januari/början på februari. Det är stora delar av grundserien då...

Samtidigt står det också:
"Om läkningsprocessen går bättre än prognos kanske han kan vara tillbaka till nyår."

Är ju rena spekulationer kring hur lång tid rehab kommer ta (inte ens Bertil själv vet ju). Men jag ser nog helst att man värvar in någon som kan spela hela säsongen eftersom vi inte vet hur det blir med Bertilsson.

Fördelen är ju att inför nästa säsong behöver inte Brynäs ta kostnaden för lönen för Bertilsson så länge han är borta (90 dagar har ju gått då). Så de kan ju värva en ersättare utan att det kostar Brynäs något extra (självklart kostar det extra om båda är i spel).

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Hur Alcén väljer att ersätta Berra under nästa säsong tror jag beror mycket vad som sker med övriga backsidan.

Skulle exempelvis både Söderström, D’Astous och Lindstein försvinna (jag ser det inte som omöjligt att något lag även hugger på Axel) så är det mycket spets som ska ersättas. Raka ersättare till framförallt Söderström och D’Astous blir ju omöjligt att hitta. Då tror jag att en etablerad ersättare till Berra blir viktigare.

Får vi behålla majoriteten av ovanstående spelare så funkar det nog gott med Dahlqvist eller annan junior. Klart är att vi kommer behöva en bredare trupp totalt sett pga Kalle Anka turneringen som ingen vill spela…

Sv: A proposito de nada
Norlinder klar på två år, enligt Svensson i deras podd.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Gillar vad jag sett av honom i HA och slutspelet.

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: Om det inte var för CHL-spelet nästa säsong så hade jag nog trott som dig, men även om man värvar Barklund eller någon annan som ersättare till Bertil så kommer nog Dahlqvist få en hel del speltid. Risken kvarstår väl dock att Aron kan lämna för College.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Tror du man ersätter Bertilsson direkt? Jag tror man kommer chansa på att ge Aron Dahlqvist en ordentlig chans till en början. Ren spekulation, såklart.

Sv: A proposito de nada
Peja: Alfred Barklund kanske kan vara någon som kan ersätta Bertil, nog tillräckligt spelskicklig för att passa i vårt system.

Sv: A proposito de nada
munkas:

Patrik Noren hade nog passat bra hos er som ersättare för Bertilsson efter hans lysande säsong hos oss innan han skadade sig men nu blev det Malmö för honom.

Sv: A proposito de nada
Erat: Sådär, då var den bortplockad :)

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: ska tilläggas att jag anmäler alla annonser 👍

Sv: A proposito de nada
Erat: Bara att anmäla. Brukar inte ta lång stund innan annonsen tas bort.

Sv: A proposito de nada
VARNING! Samma användare har lagt ut biljetter gällande ståplats och nu har det dykt på sittplatser.
Uppladdat:

500x0-screenshot20250417-105054.png


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det stämmer, men det innebär också en mycket högre risk för andra typer av skador, eftersom du tappar "stötdämparen" i knät. Kanske är vanligare inom damhockeyn i och med att knäskador generellt sett är vanligare bland damspelare/atleter, men det är inte att rekommendera.

Förhoppningsvis kommer Bertilsson tillbaka i toppslag nästa säsong och gör flera bra säsonger innan han lägger ner spelarkarriären. Jag tänker att Brynäs kan ta in någon bra, men inte för bra, back som kan bredda laget i hans frånvaro.

Sv: A proposito de nada
munkas: Hörde på hockeymorgon - tjejen där sa att korsband är inte så kritiskt för just hockeyspelare. Man kan köra med stöttande skydd och spela ändå - t o m helt utan korsband hävdade hon.

Sv: A proposito de nada
Tackar för bra svar.

2867820 · »