1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446569 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1665119

Sv: A proposito de nada
Huge: kan lova dig att man räknat med en betydande summa när man tigger offentligt. Man går knappast denna väg för 25-30 eller ens 50 000 kr

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada

Bifbiffen: Nu har ju inte Brynäs tiggt pengar över huvud taget. Detta kommer från fansen.

Det hade varit omöjligt att göra som du tycker,samla ihop till en spelare på 2-3 veckor och blixtvärva innan fönstret. Nu hinner insamligen pågå länge och växa istället. 

Känns som du gnäller mest för gnällandets skull.


Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: Det är väl fullständigt ointressant vad man räknat med och vad du ev lovar att du vet.
Du klarade ju inte ens att hosta upp ett enda uttalande från läkarna, som skulle bevisa din tes om att dom varit inkompetenta bedömare när det gäller skadade spelares läkningstid.
Och om man nu räknat med att dra in en betydande summa som skulle ligga över 50.000 och dessutom under jul- och nyår när folk har det som mest knapert, så visar det väl med all önskvärd tydlighet att man varit jävligt dåliga bedömare av vad som borde vara en realistisk summa att få in under den tiden.
Hade isf varit bättre om man redan från start gått ut med att det i första hand INTE ska ses som en akut insamling för att snabbt få in cash, utan mer som en långsiktig insamling där ett konto står öppet för den som vill bidra i stort eller smått till framtida värvningar, men där det finns möjlighet att utnyttja inkomna medel till en mer akut värvning om det visar sig att insamlingen går kraftigt över förväntan och inbringar en tillräckligt stor summa för att kunna bidra till ett riktigt bra nyförvärv.

Redigerad kommentar