1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #1729776

Sv: A proposito de nada
Känslan är att det är riskfyllt att värva spelare som inte erbjudits att stanna i KHL, kolla på Porseland, Vrana och vad Modo tex. hämtat där. Dessa spelare är givetvis välscoutade av alla lagen i KHL men inget lag ville ha dem och det verkar finnas en anledning. När det gäller Salmela så har han tydligt deklarerat att han valt SHL före KHL så han kan vi inte ta som exempel.
Det skulle vara kul med en sammanställning av värvningar från KHL de senaste åren för att se hur väl de slagit ut. Vilka namn kan ni komma på?
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
7225: Det är ju svårt att veta om spelare fick vara kvar eller lämnade "frivilligt". Zackrisson, Gynge, Billins, Christensen etc kom ju från KHL. Bra spelare allihopa. Rätta mig om jag har fel, men Fasth är väl mer eller mindra andrakeeper i en av Moskvaklubbarna, säger mycket om nivån där.
Kommentera