1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446628 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1806581

Sv: A proposito de nada
Skrubben: Och om Lucas skriver på ett kontrakt med Chicago och lånas ut till Brynäs, kommer han då håva in Chicagos "AHL-lön" eller sin lilla SHL-lön?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Då tror jag han får en SHL-mässig lön. Men hans ekonomiska fördel med att signa för Chicago och sedan bli utlånad till SHL är att han får en sign on-bonus. Den kan variera beroende på vilket avtal man skriver på, men den brukar kunna vara uppemot 1 miljon kronor, vilket inte är kattskit för en kille på 20 bast att kunna stoppa rakt ner i fickan.

Sv: A proposito de nada
Peja: Då beror det ju på vad som står i låneavtalet. Brynäs behöver ju inte betala lön för en spelare som inte har kontrakt med Brynäs. Min gissning är att Brynäs får stå för en del av Lucas lös från Chicago.