1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446635 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2152117

Sv: A proposito de nada
KalleTeodor: Jag tycker att alla som ställer sig som tränare i ett shl-bås ska ha kvalificerat sig till uppdraget genom att ha bevisat något som tränare på lägre nivå innan. Om Alcén visar sig vara kapabel som tränare blir han givetvis intressant i den rollen men inte innan dess. Tror det sista Brynäs ska göra är att fortsätta ha övertro till f.d spelare, alltså en övertro på att de ska vara duktiga i andra roller utanför isen. Det är till stor del den övertron som har skapat den här prekära situationen.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Vet inte om du verkligen läste vad jag skrivit och förstod det eller om ditt inlägg var av allmän karaktär. Jag tycker hursomhelst som du. Tränarna ska ha kompetens och fallenhet för den roll du får.
För egen del så tycker jag att Brynäs ledarskap och vision började gå snett redan på 70-talet när man inte välkomnade Virus tillbaka efter åren på GIH och efter spel AIK. Redan då hade man missat att hockeyvärlden var i förändring. Tänk vilket ledarskap Brynäs gick miste om där. Den första svenska hockeyledaren med utbildning som sedermera påverkat svensk hockeys utveckling så mycket.