1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446662 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2180460

Sv: A proposito de nada
Bifbiffen: ansvar för sin klubba. Tycker det är ett väldigt enkelt och gammalmodigt sätt att se det. En olycka blir ofta straffad hårdare än en medveten handling.

Han lär bli avstängd och bör nog så bli. Egentligen inget avbräck. Men ändå lite synd. Är nog en spelare som hade vuxit och fått förtroende nu. Men Danielsson in så blir det ok ändå.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Supportern: Sett till bedömningarna den här säsongen ska Gunler bli avstängd. Samtidigt ingen slump att Sandberg och Andrae får klubbor i sina ansikten, de är isens kortaste spelare. Även Andrae som Rödin crosscheckade i ansiktet tidigare under säsongen när han blev avstängd. Min slutsats är att man kanske måste vara lite mer försiktig mot korta motståndare.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Det är snarare ett juniormisstag. Att i det läget i reflex stoppa en tackling. Det är dock lika fult för det och jag tycker Gunler ska stängas av så vi slipper mer av denna varan i kvalserien.