1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2195432

Sv: A proposito de nada
mk: Jag vill att vi vänder på alla stenar. Med tanke på våra resultat så tycker jag inte att någon i föreningen skall vara fredad.
Med det sagt så vet varken du eller jag om fysträningen håller måttet.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
8399: Vända på alla stenar säger du. Jag tycker det verkar som att Brynäs har vänt på de flesta stenarna de senaste åren, förutom hur man bygger spelartruppen. Det är spelartruppens struktur (ospelskicklig backsida, åldrande lag, dyra utfyllnadsspelare, för lite fart) som är den gemensamma nämnaren för alla tränare, sportchefer och diverse figurer som kommit & gått i Brynäs de senaste åren. Någon gång måste man ta tag i problemet på isen genom att 'angripa' de som faktiskt spelar hockeyn, dvs hockeyspelarna.

Snacket om att utveckla individer, främst spelare, blir ju först realistiskt om du har utvecklingsbara spelare på plats. Eller är det meningen att Adam Pettersson, Johan Alcén, Daniel Mannberg med flera ska få kometutvecklingar under nya tränare?

Om Brynäs byter ut styrelsen, klubbdirektören, sportchefen och tränarna kommer det ändå se ungefär likadant ut i SHL nästa säsong om man kör vidare på ungefär samma trupp.
Kommentera