1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2339501

Sv: A proposito de nada
Peja: Jag håller alls med och att jämföra honom med Adam P tycker jag haltar ordentligt. Han hade femte mest istid per match av samtliga forwards, det är en stomme spelare i laget och även om det skulle gå att hitta bättre spelare så är frågan om prislappen är lägre på dessa. Klart Björninen är bättre, men han ersätter ju inte Sallinen i kedje hierarkin.

Jag tycker att Salinen gör sina medspelare bättre och tror han fortsatt skulle kunna göra mycket nytta i en tredje/fjärde line med lite yngre orutinerade ytterforwards.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Zzz: "Klart Björninen är bättre, men han ersätter ju inte Sallinen i kedje hierarkin."

Beror på vart i hierarkin som du menar att Sallinen har varit.

Om Sallinen mot förmodan blir kvar, kommer han givetvis inte längre att ha topp 5 istid bland forwards om Alcén gör sitt jobb. Det var ett stort svaghetstecken att Sallinen hade den istiden.

Med Björnen redan klar och fler kvalificerade kedjespelare på väg in, samtidigt som Palve, Timashov, Rödin och Scott blir kvar, så skulle istiden för en spelare som Sallinen givetvis minskas radikalt. Särskilt eftersom t.ex Björnen är en tvåvägsspelare som även kan spela boxplay.

Sen är Sallinen knappast så billig som du och en del andra Sallinen-beundrare brukar antyda, föredettingar med hans typ av CV är i princip alltid överbetalda. Att han skulle gå med på att spela för Brynäs för en minilön känns som en romantiserad bild av honom.

Om Brynäs sätter ihop en fjärdekedja med unga ytterforwards bör Ölund kunna centra den med bravur. Björnen, Palve och Scott är bra centrar, även om Scott också kan spela kant, så tänker att Alcén kanske kommer vilja ha 5 centrar i truppen (men då blir ju Birgersson antagligen den femte).
Kommentera