1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733052 inlägg · 7961 ämnen

Inlägg: 2595299

Sv:A proposito de nada
{10375}: Ser rekryteringen av Gällstedt som någonting bra. Erfarenhet, varit i vinnande lag i Schweiz och det är inte helt dumt att han varit i Brynäs tidigare och vet vad som sitter i väggarna (på gott eller ont).
Sen känns Molins och Maskens närvaro mer som att det var jobbigare att bryta med dem än att ha dem kvar.
Det sprudlar inte direkt om dem.
Håller med om att det hade varit intressantare och förmodligen bättre med nytt blod även där. De lär i vilket fall knappast vara kvar nästa säsong om vi skulle gå upp.

Svarskommentarer

Sv:A proposito de nada
Silfver:

"Sen känns Molins och Maskens närvaro mer som att det var jobbigare att bryta med dem än att ha dem kvar."

Molin vann en match med sitt Karlskrona mot Brynäs i "Gavlerinken".

Karlskrona hade ett bra, snabbt och rakt spel.
Karlskrona hade då överlag stora spelare, som kanske inte var så snabba på rören, men det kompenserades med snabba pass mellan spelarna..."det gamla kända klappklappspelet" lönade sig.

Idag är det mycket av tuta o köra utan att söka effektiva passningar.

Brynäs faller i hawaiihockeyns fälla med många pucktapp och farliga kontringar.

Sv:A proposito de nada
Blomman ska firas inför nästa hemmamatch, en bra tradition tycker jag. 400 matcher, är det någon som vet hur det räknas, är det bara seriematcher eller är slutspelsmatcherna med i den siffran?

Nu har vi ju tyvärr inte spelat jättemånga slutspelsmatcher de senaste åren 😉 men det kan vara kul att veta ändå.😊