1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733069 inlägg · 7961 ämnen

Inlägg: 2607737

Sv:A proposito de nada
Danne66: Vi har tagit flest segrar i serien, förlorat färst. Det tyder på en viss kontinuitet. Problemet är målvaktsspelet. Inte det du försöker beskriva.

Svarskommentarer

Sv:A proposito de nada
Zappaholic: Det är bra. . Med de siffrorna Sen är det väl kontinuitet i spelet som är en viss faktor och mv spelet som ju egentligen är kontinuitet dåligt.

Sv:A proposito de nada
Zappaholic: Alla problem faller tbx på målvaktsspelet , eller bristen på det ..sprider en osäkerhet i hela laget . Backarna måste jobba dubbelt , tänka som back å spela som en målvakt . Det funkar så klart inte . Alcén måste göra nytta för lönen nu ..

Sv:A proposito de nada
Zappaholic: Ok du är nöjd. Jag är inte det. Bävar för 3x bäst av 7 med denna problematiska effektivitet, bp, pp, mv-situation.

Sv:A proposito de nada
Zappaholic: Brynäs har vunnit 5 av 10 matcher mot de andra topp6-lagen. Känslan är att man kommer få en oerhört tuff resa genom grundserien och framförallt slutspelet. Brynäs var som bäst i början innan de andra lagen blivit samspelta och hunnit scouta Brynäs. Varför Brynäs inte blir bättre som många av de andra är desto svårare att förstå.