1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733065 inlägg · 7961 ämnen

Inlägg: 2616423

Sv:A proposito de nada
Gavve: "Djurgården Hockey är mycket glada över att välkomna Niklas Wikegård tillbaka som sportsligt ansvarig. Den tidigare Djurgårdstränaren tillträder 1:a maj som ytterst ansvarig för hela föreningens sportsliga verksamhet."

Tror Djurgården går bort sig totalt här. Wikegård verkar ha levt ganska manana i många år nu och han har haft stora intäkter från sin verksamhet tillsammans med Jonas Eriksson. Var finns incitamentet att jobba dag och natt som många sportchefer gör? ...Och har han ödmjukheten?

Ett mycket märkligt beslut också då hans kompis Johan Garpenlöv misslyckats totalt i tränarrollen i klubben.

Kangas var ju nära att värva honom till Brynäs och jag är så glad att inte det blev verklighet.

Svarskommentarer

Sv:A proposito de nada
Malken: Wiken kommer skapa ett momentum i DIF och både journalister och sponsorer kommer så klart tycka att DIF är intressantare än på länge.
Men ja, Wiken är inte någon långsiktigt bra lösning men DIF bedömer troligen att man inte har det tålamodet.

Sv:A proposito de nada
Emil Forslund lånas in till MIF Redhawks. Säger en del om marknaden just nu.

Sv:A proposito de nada
Malken: Jag gillar Wikegårds personlighet, men håller med dig om vad som krävs dygnet runt. Han har dock sagt att han gillat MoDos arbete uppe i Ö-vik så kanske 08-an vill arbeta nåt liknande.