1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446834 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2649603

Sv: A proposito de nada
Peja: Borde inte läkarundersökningen göras innan spelaren presenteras, eller är jag ute och cyklar? Vilket ståhej det hade blivit om det där var i Brynäs.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
nittontolv:
Det var ju mycket ståhej innan Alcén gick ut med statement om Jared.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Det verkar som att klubben tyckte de hade ett bra snack med Bartosak innan han skrev på kontraktet, att de har en historik av att hjälpa spelare med problem utanför isen, men senare i texten konstaterar de att spelaren i fråga måste vilja ha hjälp också. Om jag ska gissa så handlar detta inte om vanliga läkarundersökningar utan om alkohol- och/eller drogtester som de lägger in i begreppet läkarundersökning (kanske lite lost in translation...). Det vore rimligt att de har inskrivet i en sån spelares kontrakt att de får genomföra såna tester på regelbunden basis.

Sv: A proposito de nada
Undra när Coreau kan debutera? Har inte spelat sen 20 dec, borde få några matcher inför slutspelet. Sen tycker man ju att gd kunde gräva lite mer angående Kelleher.

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Brukar vara en klausul om man finner något som oroar eller som inte framkommit innan.
Med rätt att bryta kontraktet.