1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2808343

Sv: A proposito de nada
Peja: Min tanke med Scott är att han kanske förlängs ett år till, just för att dessa juniorer ska få ytterligare ett år att jobba sig in i SHL innan någon av dom tar över efter honom. Det är bara en teori och tanke av mig dock. Finns ju en stor chans att han lägger av så klart. Vet inte vad ni tänker om den tanken.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
JawKee: Jag har svårt att tro att Scott blir kvar. Han har tappat väldigt mycket de senaste åren. Han är fortfarande bra i BP men tveksamt om han fortfarande håller SHL-klass i 5mot5. Även om Brynäs skulle vilja behålla honom lär man bara vara beredda att betala en bråkdel av hans nuvarande lön, och då lägger han nog hellre av. Jag säger inte att han bara spelar för pengarna men uppoffringen att bo på andra sidan jorden större delen av året är nog helt enkelt inte värt det för honom om han inte får bra betalt. Han har liksom gjort sitt nu. Har väldigt svårt att tro att den här säsongen inte blir hans sista.

Känns inte troligt att man kommer försöka ha kvar Lindblom jr eller Johannesson heller. De kanske kan få hyggliga karriärer men just nu är de inte SHL-spelare. Ohlsson är bättre men frågan är om man inte hellre satsar på Lejon och 07erna.
Kommentera