1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2817781

Sv: A proposito de nada
Silfver: Nej, jag menar att vi ska vara försiktiga i vad vi värvar, och hellre låta bli än att plocka in någon bara för att. Det här har ju Alcén tryckt i halsen på oss sedan dag ett - Det måste vara rätt person för gruppen i första hand, så jag är inte alls orolig OM han väljer att plocka in någon, men resonemanget att man borde hugga på den och den oprövade, halvdana SHL-spelaren köper jag inte.
Framförallt så har jag extremt svårt när folk (inte heller nödvändigtvis du, men ni fattar) både här och på andra forum kommer sitta och kalla Alcen för Sveriges sämsta sportchef och att Brynäs kastar bort sin guldchans om man inte har värvat in någon innan den 15e.

Så jag säger inte att vi inte ska värva, jag säger bara att det är bättre att ge fan i det och spela med spelarna vi har än att plocka in någon som råkar bli ledig nu bara för att. Chansen att den spelare som är ledig nu ska bidra med mer än någon av våra utlånade spelare eller juniorerna är minimal i mina ögon, även om det såklart finns undantag, och det riskerar bara att störa en väl fungerande grupp.

Jag har jobbat inom ledande positioner inom mitt yrke i ett tiotal år nu, och vet vad fel person kan göra med en grupp. Jag ska inte bli långrandig, men jag hade en välfungerande grupp för ett gäng år sedan. Alla bidrog, presterande på hög eller åtminstone förväntad nivå och allt rullade på. In kommer en ny person. Jag var med i rekryteringen, personen var kompetent, hade sociala förmågor, allt såg på förhand asbra ut. Det tog ungefär två veckor innan det visade sig att den här personen var helt fel för vår grupp. Det var inga stora grejer som egentligen var fel, men den här personen trampade konstant andra på tårna och kunde verkligen inte hitta sin plats. Vi försökte verkligen få det att fungera under en ganska lång period, men det slutade med att den nya personen fick lämna. Även efter det tog det lång tid innan allt rullade på som innan.
Visst kan man se det här som dålig rekrytering av oss, men vi har generellt lyckats bra med exakt samma metoder tidigare, men det här blev verkligen helt fel för alla parter, trots att ingenting tydde på det på förhand.
Det är ju såklart alltid en risk man tar, men risken blir ännu större när man har en grupp såsom Brynäs har just som som verkligen lyckas med att få ut det mesta av gruppen som kollektiv.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
aplusb: Men om du, liksom jag, haft ledarrollen över tid så borde det väl vara lika självklart att när du arbetar med en grupp så är inget statistiskt. Förändringar sker hela tiden och det är bara något man måste konstant arbeta med och förhålla sig till.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
aplusb: Att vara noggrann i rekryteringen och ha in bra personer tycker jag är ”goes without saying” på den här nivån. Det är inte korpen där man sätter upp lappar i hallen och letar spelare för att fylla ut laget.

Förra sommaren var det en del här inne som på fullt allvar tyckte att Brynäs borde förlänga Coreau eftersom han verkade vara en bra person. Tänk om Brynäs hade gjort det istället för att ta in Persson. Hemska tanke…
Kommentera