1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2818468

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: "Det kan ju vara så enkelt som att han är för dålig för NHL också"

Är man "för dålig för NHL" borde man inte komma topp 6 i poängligan i ett NHL-lag någonsin tycker jag (nej, man måste inte hålla med mig). Säsongen 20/21 gjorde han 25 poäng och var i och med det en av bara 7 spelare i laget som gjorde fler än 20 poäng.

Säsongen 21/22 kom han lite längre ned i poängligan i laget (plats 9) på 36 poäng men då med 15-16 matcher färre spelade än de flesta ovanför honom (65 mot 81 matcher).

Sen så vet jag inte om något hänt efter det gällande hans egen prestation eller om något stör eller så. Eller om han fått spela i fjärdekedjan enbart t.ex. Om han är strulpelle eller inte lägger jag ingen större värdering vid då det bara är spekulationer. Men hade han varit så strulig så hade ju inte Edmonton lagt tid och pengar på honom (de hyrde till och med in en engelsklärare åt honom t.ex.) tänker jag.

"hoppandet mellan klubbar"
Är det så mycket hoppande om man ställer upp det?
5 säsonger i Kärpät (U16 till A-laget är det som redovisas på EP) ->
3 säsonger i Oilers (NHL och AHL) ->
2 säsonger i Kärpät (säsongen 20/21 inledde han i Kärpät p.g.a. Covid i NHL som inte drog igång förrän januari 2021) ->
3 säsonger i Edmonton ->
30 matcher i Hurricanes (inklusive AHL) ->
55 matcher i Pittsburgh (inklusive AHL)

Tycker inte det är så extremt mycket hoppande men det är ju bara en personlig åsikt. Sen har han självklart inte haft den karriären som folk förutspådde, det säger jag inget om. Men den är ju inte så extremt dålig heller även om den gått ned sig senaste säsongerna (är väl därför han blir bortbytt och dumpad inom loppet av 2 säsonger också).

Sen är ju inte en tidig draftposition synonymt med bra resultat sen heller (det finns självklart många som blivit bra dock). På plats 5 samma år (alltså precis efter Puljujärvi har vi nämligen en SHL-koppling... Olli Juolevi som fick ett korttidskontrakt av Timrå förra säsongen. Före Puliujärvi har vi dock några rätt okej namn... Pierre-Luc Dubois, Patrik Laine & Auston Matthews!

Sen ser jag det knappast som sannolikt att Brynäs skulle värva en sån spelare nu OM det inte är så att det är för kommande säsong(er) också. Och åter igen, detta är helt utan att väga in om han är strulig eller inte då han inte lär hamna i Brynäs då. Tror att Brynäs är ganska noga med att kolla upp sånt efter alla år med spelargrupperingar och struliga tränare (på ett eller annat sätt).
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Tycker vi värvar Puljujärvi och sätter honom som 13:e forward bara för att visa att det är en ny sheriff i stan.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Gavve: Spelar inga roll vilka siffror du slänger fram, en draftfyra ska prestera betydligt bättre än sådär för att inte ses som ett misslyckande i NHL i mina (och säkert många andras) ögon. Och givetvis gjorde Edmonton vad som helst för att få honom att lyckas när man la ett så tidigt draftval på honom.

Men som sagt, vi behöver inte alltid hålla med varandra.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Gavve: Det där med kommande säsong är ett intressant tillägg som jag också försökt framhäva. Om Brynäs verkligen vill ha någon till nästa säsong eller kanske rent av har gjort klart med någon - och del spelaren blir tillgänglig redan nu - så bör man ju ta den spelaren redan nu. Hade varit idiotiskt att låta den spelaren avsluta säsongen i en annan klubb som, gud förbjude, till och med skulle kunna vara en SHL-konkurrent. Undantaget är målvakt där man naturligtvis inte ska plocka på sig en tredje klassmålvakt nu (kan ej uteslutas att Persson redan är klar för en annan klubb nästa säsong och att Brynäs redan har en ersättare klar).
Kommentera