1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2823308

Sv: A proposito de nada
Jugge: Känns som man lagt någon prestige i att ”titta vi har kunnat spela samma kedjor hela säsongen”
Precis som det finns fördelar med att vara samspelta finns det fördelar med att ha testat olika miljöer ifall man tvingas till det längre fram.

Indrasis är ett sänke, i 5 mot 5. Har vi råd med det när det gäller på riktigt? Hade verkligen velat testa någon annan där för att se om det kan få lite ytterligare effekt på förstalinen
Låst ämne

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: ”Indrasis är ett sänke, i 5 mot 5. Har vi råd med det när det gäller på riktigt? Hade verkligen velat testa någon annan där för att se om det kan få lite ytterligare effekt på förstalinen”

Jag säger inte att det är fel. Men då ska i så fall Indrasis bänkas. Svårt att se att han ska fungera i en annan lina faktiskt. Är det det vi vill så här nära inpå slutspelet? Oavsett, vi kan spekulera hur mycket vi vill, jag tror inte att Gälla kommer göra den förändringen.

Jag tror inte han kommer ändra alls så länge inte skador uppkommer. Så när som på PP då som gått helt i stå senaste matcherna. Det var ju en period som PP’t var glödhett när man satte Larsson som bumper. Vad har ändrats sen dess?
Låst ämne

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: "Känns som man lagt någon prestige i att ”titta vi har kunnat spela samma kedjor hela säsongen”

Tror absolut inte att det är någon prestige, utan Gälla anser att Indra ska spela i första för han gör mest nytta där.
Och Gälla måste ju göra något rätt i och med att vi leder SHL som nykomling med nio omgångar kvar.
Låst ämne

Sv: A proposito de nada
Jonnyrocker: Var skulle du vilja se Indrasis istället om du flyttar någon annan dit? Tvivlar själv på att han skulle göra ett bra jobb i någon annan kedja (nej, jag säger inte att han gör ett bra jobb i första heller). Men tror det är den minst dåliga platsen för honom.
Låst ämne