1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2823501

Sv: A proposito de nada
aplusb: Jag hoppas inte att CHL-frågan ältas på årsmötet, men om någon funderar på att göra det, så hoppas jag att den personen gör egen research innan årsmötet. Annars kommer det bara att framstå som barnsligt och oseriöst.

Hur laget ska matchas i CHL kommer ju till exempel bli en fråga för tränarna och inte någonting som medlemmar bör filosofera om på ett årsmöte. Tycker personligen att årsmötena har blivit mycket bättre sedan folk kunde ringa in utifrån, men det har också gjort att diverse puckon tar upp korkade punkter som gör att årsmötena (ibland) har tagit oerhört lång tid. Däremot har de som hanterar mötet blivit mycket bättre på att styra bort tekniska frågor de senaste gångerna.
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Exakt det jag menar med "ordentlig motion", inget bara för att. Medlemmarna är Brynäs IFs ägare, och bör således bestämma hur Brynäs ska agera - Det är fullt rimligt att ledningen/styrelsen tar fram en seriös riskbedömning för deltagande, både sportsligt och ekonomiskt.
Men vi får väl se :)
Kommentera