1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733069 inlägg · 7961 ämnen

Inlägg: 2832157

Sv:A proposito de nada
Vi behöver väl 2p på 4 matcher för att säkra serie segern?

Det ska vi väl kunna lösa 🖤💛❤️

Svarskommentarer

Sv:A proposito de nada
gwl: Vi får ha förståelse för att både Växjö och Rögle som vi möter i veckan kommer slåss som djur för att nå topp 6, vi kommer nog börja vila folk snart inför slutspelet. Skulle inte förvåna mig om det ser lite sämre ut de sista matcherna.

Sv:A proposito de nada
gwl: Ja, i praktiken är det ju så. Men att Luleå skulle ta in 29 mål mot oss på 4 matcher känns osannolikt också. Så det bör räcka med 1 poäng. Vi ligger på +55 och Luleå +26.

Luleå har FBK borta i dag, sen Modo hemma, Frölunda hemma & sen Örebro borta kvar. Är väl inte omöjligt men känns som ett ganska tungt schema att ta 12/12 poäng i också.

Vårt schema är verkligen inte lätt heller men vi behöver bara ta 1 poäng för att (mer eller mindre) säkra seriesegern. Och tappar Luleå en enda poäng så är seriesegern "klar" hur det än går i våra matcher.

Sv:A proposito de nada
gwl: Sålänge Luleå tar 0 pinnar ikväll är det väl klart? :=)