Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Tråkigt att du är sjukt less på det, men det är ett så hett ämne att det t.o.m. nämns i de flesta poddar just nu. Alltså inte bara här inne.
Ett vänligt råd är då kanske att det är mer rimligt att du tar paus från att bli exponerad för frågan än att du går runt och neggar över att det diskuteras ett ämne som är jobbigt för dig.
Personligen ser jag det såhär:
I slutspelet har varje match grym betydelse, att vi då har en målis som kan rädda oss när laget som kollektiv kanske dippar är nödvändigt. Det är därför inget konstigt att det diskuteras ut och in just nu. För ett tag sedan var det Miks som diskuterades.
Sen är det ju den bittra eftersmaken av att någon eller några gav sig på Källgren privat och än värre hans familj. Men ämnet är glödgande hett. Så är det bara.