1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446555 inlägg · 7962 ämnen

Inlägg: 2834370

Sv: Rögle - Brynäs 2025-03-06
xxx BIF xxx: Jag har faktiskt ingen aning. Såg ingenting på Larsson som skulle föranleda en interference. Rödin hade jag kunnat köpa. Men Larsson gjorde väl ingenting vad jag såg.

Svarskommentarer

Sv: Rögle - Brynäs 2025-03-06
Gavve: Jag tror den logiska förklaringen är att domarna inte är helt hundra på vad som egentligen sker och därför tar båda för 2 minuter interferance på isen. När de videogranskar situationen är det endast Bristedt som videogranskas - inte Larsson - och domslutet får därför endast korrigeras för Bristedt som alla kan se gör en tydlig slew foot i reprisbilderna. Möjligtvis är det en annan domare än den som tar båda för interferance initialt som påkallar att det kan vara en slew foot på Bristedt.

Sen tycker jag det är riktigt dåligt att kommentatorn uppenbarligen inte förstod att Bristedt gjorde en slew foot och att domarna kollade på just det. Den var som sagt väldigt tydlig när man såg bilderna.