1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733244 inlägg · 7962 ämnen

Inlägg: 2838944

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
Peja: Det som förvånar mig gällande PP är att man trots uselt spel fortsätter spela med samma formationer och på samma sätt. Det är väldigt få förändringar man åstadkommit. Det pratades (innan skadan) att Trivigno skulle in i PP och parkera framför målet men det har vi inte sett.
När det gäller målvakt sidan så är det tjänstefel i fall man inte låter den bäste stå.
Gällande forwards så är jag orolig, vad är det som säger att nu "plötsligt" kommer spelarna ösa in mål? Det är inte så enkelt som man tror, det tar tid att få spelet stämma och det är en pågående process.

Svarskommentarer

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
lapad: "Det pratades (innan skadan) att Trivigno skulle in i PP och parkera framför målet men det har vi inte sett."

Att vi inte sett det, har inte det att göra med att han blev skadad i samband med det? Kan inte minnas exakt men har några vaga minnen av att vi här inne var så glada över att Trivigno äntligen skulle få spela PP och sen utgick han typ i första eller andra matchen han fick spela PP i. Ser att han har en assist i PP så vet att han fick spela lite i.a.f. (för lite data för att avgöra om det gjorde skillnad så klart).

Men något måste helt klart göras åt PP-spelet. Men något som varit ännu sämre senaste matcherna är ju BP-spelet. Vi har släppt in fler mål i BP/PP än vad vi gjort vid lika styrka senaste 8 matcherna. Det hör inte till vanligheterna. Att vårt PP inte fungerar kan vi "leva med" så länge vi är starka vid lika styrka. Att vi släpper in mål i vartannat BP är svårare att leva med tänker jag.