1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733262 inlägg · 7962 ämnen

Inlägg: 2838968

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
Glömde redovisa Perssons siffror från 24 januari till dagens datum också. Inte mer än rättvist att redovisa hans också eftersom vi tycker att laget spelat som skit under en period nu (vilket även bör påverka hans siffror).

Från 24 januari till dagens datum:
Källgren: Stått 7 matcher. 86.93% & 3.26 GAA. Släppt in 23 mål
Ludde: Stått 9 matcher. 93.12% & 1.68 GAA. Släppt in 15 mål

Bara baserat på detta så kan man ju inte ställa Källgren i mål i ett slutspel. Folk måste ju mejla Brynäs och fråga vad fasen det är som händer om det blir så att Källgren får stå. Tror det kommer bli ordentligt livat om det är så att man går in med Källgren i ett slutspel i.a.f.

Och håller dessa siffror i sig över tid finns det ju inte så mycket annat att göra än att skeppa honom heller. Brynäs (som vill etablera sig i toppen) kan omöjligt göra det med en målvakt med dessa siffror (vet att det "bara" är "några" matcher, men hans övriga siffror är inte fantastiska heller).

Om vi för skojs skulle jämför Källgrens siffror (över hela säsongen) med de målvakter vi hade säsongen vi åkte ur (bara grundserien):
Källgren: 89.05% & 2.61 GAA (32 matcher)
Lindbäck: 89.33% & 2.8 GAA (35 matcher)
Olkinuora: 88.78% & 2.69 GAA (9 matcher)
Håkansson: 87.88% & 3.62 GAA (2 matcher)
Vehviläinen: 85.37% & 4.15 GAA (5 matcher)
Karhunen: 82.64% & 4.45 GAA (6 matcher)
Att det blir fler än 52 är för att flera (2) kan ha stått i en och samma match.
Källgren ligger alltså på sämre räddningsprocent än vad Lindbäck hade det år vi åkte ur. Det förvånade faktiskt mig lite, trodde inte det var SÅ illa.

Svarskommentarer

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
Gavve: ”Källgren: Stått 7 matcher. 86.93% & 3.26 GAA. Släppt in 23 mål
Ludde: Stått 9 matcher. 93.12% & 1.68 GAA. Släppt in 15 mål
Bara baserat på detta så kan man ju inte ställa Källgren i mål i ett slutspel.”

Siffrorna talar sitt tydliga språk, finns inget att diskutera.
Jag vill sträcka mig så långt som att om Brynäs trots detta väljer att gå med Källgren som etta i slutspelet, då är det är ett stort svek mot oss supportrar. Bäst målvakt står, allt annat är politik.
Själv ”vurmade” jag länge för Källgren men även mitt tålamod har trutit denna säsong, nu är det upp till Ludde. Källgren får en ny chans nästa år.

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
Gavve: Har tittat extra noga på Källgren den senaste månaden och trots att man är en läktarcoach är det med ett någorlunda tränat hockeyöga inte helt omöjligt att se var problemet ligger. Jämfört med "Ludde" (som rör sig lugnt och metodiskt i målet) far Källgren runt som ett "skållat troll" och överarbetar var och varannan situation. Under en längre tid har han hamnat antingen för lågt eller fel i sidled. Han har även uppenbara problem att "hitta pucken" i PP när han är skymd. Jämfört med i höstas är han helt uppenbart i "osynk" och en självklar andremålvakt i mina ögon.

Sv: Brynäs - Färjestad 2025-03-11
Rödin

Schroeder Larsson Indrasis


Söderström




Silfverberg

Lindblom Trivigno
D'Astous

Djoos


Där har vi det! Nu får vi bara hoppas att Ove gör sitt jobb och läser Hockeysnack, vore ju konstigt annars..

Edit: Utformingen av inlägget blev konstig, ska vara Rödin bak kassen med Indrasis som styr från höger tek, Söderström på point, Larsson framför kassen/bumper och Schroeder på vänsterkanten i den ena, och i den andra styr D'Astous felvänd från vänster med Lindblom som alternativ i mitten och Djoos på point och Trivigno skott-redo nere till höger (eller Kopacka) Sedan Silfverberg framför mål i den uppställningen