1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446584 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2845678

Sv: A proposito de nada
Semic: "Ursäkta mig nu.. Men hur kan fokus vara på Källgren efter att vi precis gått upp till 2-0 i kvartsfinalen?"

Du fattar antagligen inte. Läs om... Jag tycker att vi inte alls gör en bra match och då siktar jag framförallt på dagens match. Vi spelar omständigt i defensiven, vi släpper in Malmö i vår zon alldeles för enkelt i många situationer och det jag försöker säga är att vi har en fantastisk målvakt där bak som gör fantastiska räddningar. Självklart är jag glad att vi vinner men det är väl typiskt svensk, man ska bara hålla käften och "i alla lägen" vara positiv.
Trevlig kväll

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
lapad: Fast det du skrev i det inlägget jag kommenterade på var att du inte trodde att vi hade klarat av att vinna om Källgren stått. Var det jag kommenterade på inget annat.

Jag håller med dig om att matchen i stort är i underkant från Brynäs sida, det jag menade med min respons på ditt inlägg var bara att istället för att skriva ”Tror ärligt talat inte vi hade klarat att vinna om Källgren stått.” Så hade du kunnat skrivit

”Helvete vad bra Ludde är! Utan hans insats i målet idag så hade det nog inte gått vägen”

Säger inte heller någonstans att du ska ”hålla käften” om något, allt jag menade med mitt inlägg var att rikta om fokus till dom som faktiskt var på isen och såg till att vi gick upp till 2-0 i matcher.

Trevlig kväll till dig också

Sv: A proposito de nada
Kollar allsvenska kvalet. I år måste ju DIF gå upp. Kan inte finnas ett lag som tar dom över sju matcher