1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446678 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2845961

Sv: A proposito de nada
Johannes Hedberg: Nja, Ohlsson hade en del dåliga pucktapp och är ingen naturlig tacklare, även om han går in i närkamper. Det är lite synd att Brynäs verkar missa det i utbildningen, Kvist med flera kunde inte heller sätta in tacklingar. Birgersson var den som var kapabel att göra det emellanåt, av de som har kommit fram de senaste åren, och då var det 5 år sedan han var junior.

Det hade inte varit fel att låta Salo och Thomson smaka mer plank i den här matchserien, jag tycker det är en brist i Brynäs fw-uppsättning. Blir lite för bekvämt för motståndarnas toppbackar. Brynäs toppbackar blir "utsatta" för tacklingar på ett helt annat sätt i de här matcherna mot Malmö.

Vesel tänker alltid rätt och gör många bra saker, men det är tydligt att han väger lätt i närkamperna i slutspelet.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: ja jag håller med. Jag saknar en forward som kan spela lite halvt grisigt och smälla på. Hade muzito bagenda i AIK varit bättre på rören hade han varit perfekt.