1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735162 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2848401

Sv: Kvartsfinal 3: Malmö - Brynäs 2025-03-24
{10753}:
Nu handlar det om max sju matcher i play-out medan ett slutspel kan ha ända upp till 21 matcher (24 med play-in). Om man vinner en serie på 4-5 matcher och kan få en paus innan nästa serie så klarar en målvakt det, men utifall det blir sju matcher är det nog inte fel att låta andramålvakten stå någon match.
Topias Leinonen var t.ex. väldigt bra mot oss i kvartsfinal ett och två men Mora valde ändå att ställa Lampinen i match tre. Däremot lät vi Hävelid stå alla våra matcher, vilket jag tror blev helt ok också eftersom han nu får nio dagars vila.

Svarskommentarer

Sv: Kvartsfinal 3: Malmö - Brynäs 2025-03-24
DIFFEN: Jag föredrar, för hela lagets skull att ställa bästa lag och stänga matchserien än att bjuda in Malmö till en sjätte eventuell sjunde match. Slippa skador, resor, och kunna träna i dessa uppehåll istället.