1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735187 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2853451

Sv: Kvartsfinal 5: Brynäs - Malmö
Zappaholic: föreslår att du ser avsnittet av hockeymorgon på aftonbladet där challe berglund är gäst. Han berättar om kommunikationen som är mellan domare och tränare. Väldigt dålig tyvärr. Därav sker den såhär i tidningar istället.

Svarskommentarer

Sv: Kvartsfinal 5: Brynäs - Malmö
atilla: Nu ska jag inte säga att han har fel, men Challes upplevelse av kommunikationen med domarna ska man kanske låta vara hans egen och inte representativ för samtliga tränare.
Nu är det här bara min uppfattning, ta det för vad det är, men de gånger jag har träffat honom så har jag upplevt en person som är väldigt egocentrisk, ointresserad av att lyssna på andras åsikter och som gärna vill hävda sig själv i var och varannan mening. "Vilken jävla stockholmare" sade en kollega till mig efter ett möte med honom för något år sedan, det är väl rätt talande.
Jag misstänker att ett sådant uppförande kanske inte leder till god kommunikation alla gånger...

Men absolut så upplevs det som att domarna lever i sin värld och är väldigt noga med att man inte vill diskutera, deras ord gäller oavsett vad.

Sv: Kvartsfinal 5: Brynäs - Malmö
atilla: Måste såklart vara en tvåvägskommunikation