Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Arenaperspektivet - Ja, alla vet ju att inget skapar en så bra arenaupplevelse som att ha trött personal som behöver jobba till midnatt! Säkert inga problem för alla volontärer inom klubben heller som i 99/100 fall är småbarnsföräldrar till knattarna i U9-laget...
Sportsliga - Hockeyspelare ÄLSKAR att spela till mitt i nätterna, det vet ju alla? Alla drömmer ju om två-tre förlängningsperioder i slutspel, nu ger vi lite av den känslan till alla spelare!
Publiken - Såklart! Vem älskar inte att dra igång en hockeymatch när man i vanliga fall startar period 2? Sist jag var på hockey en vardag var det precis det jag tänkte, "Fasiken, kunde det inte börjat en timme senare? Nu hinner jag ju träffa min familj innan de går och lägger sig därhemma!". För att inte prata om de som har med barnen på matchen! Komma hem till 22 så de åtminstone orkar hyfsat upp i skolan dagen efter? ÄSCH, är det slutspel ska det märkas! De ska vara övertrötta på matchen och sova i skolan, det är ju halva idén!
Skämt åsido, så jävla uselt att man åtminstone inte bara kan säga rakt ut att det är pga TV-tiderna. Det är ju inte någon som skulle bry sig om man bara säger som det är.