1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446810 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2860842

Sv: Semifinal 2 - Brynäs vs Skellefteå
SuneMangs: Finns inte många bättre tredjecentrar i ligan än Ölund. Det är omgivningen som gjort att han inte synts så mycket i offensiven i år och i fjol. hans kedja har varit grym offensivt i omställnigarna och skapa chanser snabbt vid puckvinster men inte riktigt kuggat i med spelet i offensiv zon för dem. Säg att Lindblom spelat i Kopackas ställe hela säsongen så tror jag de hade haft betydligt bättre kemi i offensiv zon och Ölund hade varit lite mer offensivt framträdande med sin smartness och grit. Eller Öla med Scott och Rödin på varsin kant hade varit fire. Jag tror absolut att Ölund kan vara en hyfsat poängproducerande center i den här ligan, han har verktygen vill jag hävda men har fallit in i ett fack hos oss

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 2 - Brynäs vs Skellefteå
Bob: Jag är av åsikten att ska vi envisas med Ölund som tredjecenter kommer vi aldrig bli cementerade i toppen av ligan över tid.

En center ska först och främst kunna vinna tekningar, där var han 68:e bäst i ligan i år med 40.12% och han har inte varit mycket bättre säsongerna innan. Han har liksom aldrig lärt sig att vinna tekningar. Och innan någon säger att han inte måste ta tekningarna, för det kan någon annan göra, varför ens ha en vinge som ska ta alla tekningar för att centern inte är bra på det? 15-20 poäng från tredjecenterpositionen kan många andra gubbar göra, för det är ungefär där han brukar ligga.

Anyhow, jag tänker inte sitta här och fortsätta hacka på dagens matchhjälte, men vill vi uppåt i hierarkin över tid behöver vi bättre spelare där, oavsett hur många matcher han har gjort i klubben, osv (han förtjänar såklart respekt för sin lojalitet). Men om man nu ska ha fortsätta ha honom i tredje kommande säsonger så kan man lika gärna värva in en bättre center istället och låta Ölund utnyttja sitt tvåvägsspel från kanten, för det funkar ju uppenbarligen som vi såg idag.

Förväntar mig inte att många håller med, men agree to disagree då helt enkelt :)

Sv: Semifinal 2 - Brynäs vs Skellefteå
Bob: hållet med. Ölund grym och alltid varit en favorit. dock som sagt inte lika framträdande.