1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735505 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2862506

Sv: Semifinal 3 - Skellefteå vs Brynäs
Min analys av gårdagen:
Det är jävligt tufft att behöva göra en 100%ig insats varje match för att ha en chans att vinna.
Jag vill verkligen inte dreva igång något mot Källgren, det är inte hans fel att vi förlorar då hela laget agerade med huvudet under armen denna match.
Problematiken är dock att detta laget aldrig får möjlighet att vara mänskliga och dippa 2-3% utan att vi får ett par mål i röven.
INGET lag orkar spela 100% varje byte och det är då man har en målvakt som steppar upp under enskilda minuter av varje match, det har dessvärre inte Brynäs.
Enligt mig blir denna analys inte tydligare än igår. Igår hade vi behövt en målvakt som stod pall inledningsvis för att döda ZAIKs momentum, den hjälpen fick vi inte och då rinner det lätt iväg.
Nya tag på torsdag!

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 3 - Skellefteå vs Brynäs
Tigerhjärta: bra analys, håller helt med. Ibland behövs en målvakt som står på huvudet, som tar puckar man inte heller förväntar sig. Definitivt friläget hade han behövt nypa och trean och då kanske kanske. Det hade iaf varit en annan match.

Sen att laget med första kommer ut som mellanmjölk. Det är för dåligt av kaptenen. Tålamod, släng det i skön.