1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447030 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2862553

Sv: Semifinal 3 - Skellefteå vs Brynäs
Erat: Så är det. Resultatet spelar egentligen ingen större roll i slutspel. Nej vi kommer inte svepa något lag med 4-0, man får tugga i sig förluster.
Men jag förstår att många fans blir upprörda över gårdagen. Jag kan ta 1-5 om jag ser att laget kommer in och krigar för varenda millimeter. Tar kampen, grisar och gör allt de kan för att vinna. ALLA visste att saik skulle komma ut hårt som fan men ändå ser laget helt chockat och oförberett ut. Det stör mig sjukt mycket.
Man får en 5mot3 och världens chans att ta sig in i matchen. I stället för att få blodad tand och trycka dit puckjäveln och vrida över momentumet, så ser det då ut som att spelarna krymper och tänker att missar vi det här så är matchen körd. Det mindsetet stör mig.
Nu är vi bortskämda med att det här laget är extremt bra på att vända blad och gå vidare (till skillnad från oss fans) så jag hoppas att den här usla, usla matchen används som tändvätska och att laget kommer ut med en jävla pondus och kör över saik imorgon.

Så, nu släpper jag gårdagen och börjar tagga inför nästa match och den ska vi fan i mig plocka!

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 3 - Skellefteå vs Brynäs
HitTheLights: exakt. Det är inte förlusten. Det är sättet och att man inte lärt sig nått mot Malmö.