Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Har man speeden, puckkänslan och det fysiska spelet för att klara att lyfta spelet i första och andra femman för topp 6 lag i HA så har man sannolikt tillräckligt för att fylla ut och klara spelet i en 4de lina och 3 backpar i SHL också - beroende på vilka man matchas med i linan/backparet såklart.
Problemet är - och där är Brynäs under dackells ledning ett praktexempel - värvar man dessa ha spelare till första och andra femman i SHL så kan dessa värvningarna slå väldigt hårt mot lagbygget för SHL-laget.
Vi är ett topplag just nu så ska vi chansvärva till 4linan/3backpar från ha så är det nu.
Men vi kommer att kunna förlora Söderström Charlie Theo och långtidsskadad Berra. Kinnvall och Andersson är inte backar att bygga 1sta backpar kring jag tycker faktiskt inte Djoos är det heller utifrån i år. Så två absolut (tvåvägs) toppbackar i SHL-nivå måste in. Sedan ska en fysisk defensiv speltsback in. Och ingen av dessa hittar man med sjökvklarhet i HA. Och då är 6 backar på papperet. Så på back sidan hoppas jag inte Brynäs läger tid på HA. Ffa inte då Berra sedan (kan) komma tillbaka och då har vi har 7 backar på kontrakt. Vilken toppback i ha vill gå till Brynäs på de kompromisserna och sitta på bänken som 8de?
Sedan fprwardsidsn.
Schroeder och Miks måste höjas på de positionerna (1&2 linan) så där ska ingen från HA in. Sedan har vi Scott o Vesel + 1 position som vi har att tillsätta i 4de (3de ish)
Där kan vi värva från HA. Vesel kostar väl som att flytta upp en HA. Sannolikheten att välja 1 och den blir bättre? Är det värt att chansa? Sen scott. Har ju visat sig att han håller för en 2dra om den nya spetscentern blir i nivå med schroeder - ska vi verkligen bryta sviten där och tro vi får en bättre från HA?
Sen har vi junisar som måste ha plats, som kan bli billiga spetspelare som även kan ge nhl-intäkter, som isf måste ha en roll och möjlighet för att stanna. Vilka kan vi få från HA, som kan ha potential att bli spets, skulle välja att gå till Brynäs under dessa kompromisser? Då följer jag hellre våra junisar live som konkurrerar om plats i laget på ärliga vilkor.
Nej jag tycker det vore fel att titta på HA även på forwardsidan.
Målvaktssidan då? Jo där kan vi verkligen hitta guldklimpar och vi har en plats kvar.
Men utifrån hur massmedia, och inte bara onyanserade Brynäsfans, periodvis dömer ut källgrens prestationer så kanske vi måste börja där? Är det rätt förstaspade eller ska vi köpa ut? (Blir nog lätt om han bänkas - han har framtid kvar men dålig statestik som behöver komma upp - så jag tror inte han har råd att sitta på ett dyrt kontrakt två år till)
Beroende då på om Källgren blir kvar på läktaren (extra kostnad) eller i laget - ska vi chansvärva från HA? Kanske, men troligen inte - oavsett Källgren - anser jag, då det ändå är en stor risk att ta på en så extremt viktig post.
Så nä, spana, scouta och värva från (NHL) AHL NL och etablerade från SHL och glöm HA för de resten av nästa säsong. Vi kan se guldkorn blomma hos andra SHL-lag nästa säsong, men låt det vara så då utan bli svartsjuk - sannolikheten att man i år kan scouta en ha-spelare till spets nästa år är för liten. Jag riskerar hellre att missa en Andersson än att värva en Johannesson. (+1-kontraktet kan ju inte kicka in där heller på Johannesson oavsett skadestatus, eller?)