Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det är ju svårt att titta på bara +- också. Det är en väldigt svårtolkad statistik som beror på mycket annat. Nu har inte jag all statistik men det kanske någon annan har.
Det kan ju tex vara så att om man jämför med Bernard så spelade kanske Norlinder i fler defensiva situationer? Medan Bernard med offensiv uppsida oftare fick börja i offensiv zon.
Norlinder hade dubblet så mycket blockerade skott än NÅGON annan i Modo, vilket indikerar att han oftare fick spela i defensiv zon, sen om det beror på att man fick börja där eller inte vet jag inte. Men sannolikt är det så. Mycket istid i ett dåligt lag är också ganska förödande i +-.
Någon kanske har tillgång till hockeysiffror som kanske har mer avancerad statistik på ämnet.
Och för att folk är svinbra på att misstolka eller dra slutsatser. Jag säger inte att Norlinder hade sin bästa säsong någonsin. Det finns säkert saker att förbättra. Men i ett lag som Modo med den säsongen är det sällan en spelare står för sina bästa insatser. Vill se honom i en annan miljö innan jag drar några slutsatser.