1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447030 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2864969

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Peja: Har faktiskt ingen koll alls på hur det där fungerar. På gott och ont. Tänker mig att vissa agenter är mer aggressiva än andra och bjuder ut spelare redan innan de åker ur "ifall de åker ur". Medan andra kanske är mer avvaktande och låter spelaren styra när de ska börja diskutera.

Agenterna vill ju tjäna så mycket pengar som möjligt och ha framtiden säkrad och inte leva dag för dag (lite extremt men ni fattar). Hade varit intressant att få läsa/höra lite om hur det jobbet går till från en agent (typ anonymt).

Hur det än är och när de än värvas är det tydligt att typ ingenting läcker ut från Brynäs längre. Vi vet ju inte ens vilka som kommer bli kvar till nästa säsong utan vi fans lever mycket i det "här och nu".

Ska bli en väldigt spännande silly hur som helst. Lite annat än de säsonger där vi precis klarat oss kvar och fått bygga om stora delar av laget för att hoppas på att det lyckas bättre till nästa säsong. Vi har ju redan nu en bra grund på FW-sidan. Är ju främst backsidan som lär behöva förstärkas upp om (eller när) Söderström försvinner och speciellt om D'Astous också gör det. Och Berra lär ju missa delar av säsongen också som det ser ut nu. Sen försvinner Lindstein ryktas det ju om. Då har vi Djoos, Kinnvall och Axel kvar. Spelare som säkert många vill ha i sina lag men det är väl bara Djoos av dem som lär ses som toppback.

Sen vet vi ju inte hur det blir med MV-sidan heller. Clara ryktas in. Crespin också. Om Källgren inte trivs (fått utstå mycket skit på sociala medier) så kan det ju vara att de kommer överens om att bryta kontraktet där också.

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Gavve: Inte en chans att man går med Clara-Crespin. Lär bli Källgren med en av dessa. Om Källgren mot förmodan lämnar hoppas jag att man tar hem Felix Sandström.