1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735505 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2866563

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
ante08: Köper inte alls det resonemanget faktiskt.
Klart det är trist att folk som är medlemmar och köpt lösbiljetter till varenda match nu blir utan - Men samtidigt, bor man i Gävle eller i närheten och "är i Gavlerinken så ofta de kan" - Då kanske man skulle köpt sig ett slutspelspaket eller ett säsongskort...
Jag bor ganska långt från Gävle och har absolut inte kunnat gå varje match, men köpte säsongskort på stå ändå i princip enbart för att slippa de här problemen. Visst, hade vi åkt ur i fyra raka i kvarten hade det blivit rätt dyrt per match, men den risken får man ju ta.

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
aplusb: Alla tycker de har rätt till biljetter och alla vill gå på finalerna, inklusive folk som säkert inte varit på en enda match på flera år när det gick tyngre. Enkel matematik visar att Brynäs inte kan sälja 4 biljetter till alla medlemmar. Även vi som har säsongskort blir ju erbjudna dessa biljetter, inte för att jag skulle få för mig att köpa, men ändå.

Jag tycker nog att Brynäs skulle kunna ha tagit ännu mer för finalbiljetter, och kanske är det lite för stort antal att man får köpa 4 biljetter? Man kanske skulle begränsa det till familjeläkaren och ha maxtak på 2-3 på övriga sektioner?

Sen håller jag med om att man borde kräva ID, i alla fall för lösbiljetterna. Säsongsplåt/slutspelsbiljett tycker jag att man kan hantera lite annorlunda, det är inte orimligt att en familj på typ 4-5 pers har 2 säsongskort och turas om att gå, det har ingenting med vidareförsäljning att göra heller.

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
aplusb: Problemet som inlägget anspelar på är nog dessvärre att det blir "bandwagons" till fans som bokar upp platserna, inte de riktiga ur-brynäsarna.
Någon skrev till exempel "Jag köpte biljetter extra åt mina kollegor", vilket jag tycker är dåligt då man i princip tar biljetterna från medlemmarna. Dvs, förturen vi medlemmar fick är inte till för icke-medlemmar.