1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447183 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2872678

Sv: SM-final 3 - Luleå - Brynäs
Bachada14: Komiskt om du genuint tror att Linus Ölund avsikt är att skada Andreasson. Kanske en av dom ”snällaste” spelarna i ligan. Dom allra flesta har inte uppsåt att skada en spelare i en tackling.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 3 - Luleå - Brynäs
Lemp: "Komiskt om du genuint tror att Linus Ölund avsikt är att skada Andreasson."

Det enda komiska är väl att du inte fattar att jag pratar om en annan situation. Den när Ölund slashar Levtchi precis ovanför handsken långt ifrån pucken och åker på en tvåa.

Sv: SM-final 3 - Luleå - Brynäs
Lemp: Håller med - komiskt att Ölund helt plötsligt klassas som en buse eftersom han är lite för hårdhänt mot en obegripligt oförberedd Luleåspelare. I synnerhet i egenskap av toppspelare i slutspelet kan inte Andreasson koppla av i situationer där han är tacklingsbar. Killar som Omark och Silfverberg hade mottagit den tacklingen enkelt.

Ölund är förmodligen en av de snällaste spelarna där ute på isen, och ibland blir man ju nästan lite provocerad över att han inte använder fysiken mer.