1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447079 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2875009

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
Hur kan man ignorera crosscheckingen och yxhugget. Dessutom blir det inte ens en utvisning för skogshuggaren.

När det kommer till domarnivån och disciplinärenden är Sverige ett uland. Finns en anledning att IIHF skyr svenska domare som pesten.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 4 - Luleå - Brynäs
tourz: Jag kan ändå köpa att domare missar saker då det går fort där ute (betyder inte att jag gillar det). Men att folk som har det som jobb att granska situationer, både under matchen och efteråt och har alla möjligheter i världen att titta på situationer 100 gånger om de vill. Det har jag lite svårare för att acceptera att de missar saker.

Det blev liksom inte ens en anmälan och sen friande utan inte ens en anmälan för slashingen. Det kan man ju i.a.f. inte lasta domaren för. Även om det så klart borde granskats under matchen också.