1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 447108 inlägg · 7964 ämnen

Inlägg: 2876001

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Zappaholic: Han är smart, sätter press på domarkåren.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Wilhelmsson: Han kan ta och knipa käft och inte böla där. De intervjuade Rödin innan match om O’Neills jävla yxhugg och han sa inte ett pip för att ”sätta press”.

Sportsligt kallas det men jag förväntar mig inte mer av Omark.

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Wilhelmsson: Ja, Luleå har ju fått Brynässpelarna och Brynäsfansen typ precis dit de vill. Inför serien så gnällde aldrig fansen, tränaren eller spelarna på domaren. Och nu är det typ allt alla lägger fokus på känns det som och det blir väldigt kostsamt.

Luleå vinner verkligen det psykologiska "kriget" i denna matchserie än så länge. Det är jag väldigt imponerad över själv. Även om jag så klart inte gillar när domare missar saker (ja, jag menar även Söderströms slewfoot) åt båda hållen.

När till och med brynäsfansen väljer att fokusera mer på Luleåspelarna istället för sitt eget lag så har ju Luleåspelarna gjort något rätt (för sitt lag). Hur mycket det än tar emot att skriva det.

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Omarks lag leder med 3-0 men då fokuserar han på något som inte blev en utvisning. Vilken megatönt. Kanske försöker han på något sätt ursäkta grisen O’Neills tilltag i förra matchen. Oklart. Men snacka om att, som spelare, ha helt fel fokus.

Sv: SM-final 5 - Brynäs - Luleå
Wilhelmsson: Han är gnällig.